Kosovo grca u korupciji
- Agencija za borbu protiv korupcije je do sada podnela oko 250 krivičnih prijava gde je obuhvaćeno oko 750 javnih službenika, od ministara, predsednika opština, direktora javnih preduzeća, rekao je Preteni, dodajući da je svaki osmi slučaj koji je pregledala ta agencija - sumnjiv.
On je dodao da je sistem vrednosti znatno opao poslednjih godina i da se mora promeniti svest građana kad je borba protiv korupcije u pitanju.
- Čudan je ovaj naš mentalitet, ranije pre dvadesetak godina ako nekome kažete da ima crne oči, on bi vam oči iskopao, a sad mu kažete umešan si u ovo ili ono on ne reaguje. Ljudi su postali korumpirani. Možete nekom reći da je korumpiran on neće reagovati. Dakle ta moralna kriza je velika, nema etike, nema morala. Druga stvar je što nema krivičnog gonjenja. Ne ide niko u zatvor. Kao i da se imovina konfiskuje.
Ovako pozicija razmišlja - ja ću otići pet godina u zatvora, ali ću posle do imati sve. Treba mu uskratiti da uživa imovinu koju je stekao na nelegalan način, kazao je Preteni.
Prvo kaže da nema ništa, a onda da ima dve kućeAutor i voditelj emisije Budimir Ničić zamolio je da sistem rada službenika Agencije objasni na primeru jednog gradonačelnika srpske opštine u kosovskom sistemu koji je dve godine navodio da nema nikakvu imovinu, da bi u 2012. godini izjavio da poseduje dve kuće. Preteni je kazao da se u takvim slučajevima proverava šta je ranije upisivano, kontaktira katastarska uprava, Agencija za upis privatnih firmi, Ministarstvo unutrašnjih poslova i druge institucije, ali i konkretan službenik zove na razgovor da objasni poreklo imovine. |