Četvrtak 13.12.2012.
16:35
Srna

Zakonom o prebivalištu sprečavaju povratak Srba

Poslednji hrvatski pokušaj da Srbi ostanu sa druge strane granice
 

Predstavnici ovih udruženja kažu da se zakonom namerava sprečiti i da Srbi na lokalnim izborima u Hrvatskoj u maju glasaju za svoje kandidate i stranke.
 

Predsednik Asocijacije izbegličkih udruženja Srba iz Hrvatske Milojko Budimir rekao je da hrvatske vlasti u poslednje vreme pokušavaju da izbeglim Srbima oduzmu lične karte.


"To znači, jednostavno, da nas izbrišu da više nismo državljani, a to bi onda dovelo u pitanje našu imovinu i sve ono drugo što smo imali u Hrvatskoj", rekao je Budimir.


On je naveo da će izbegli Srbi pokušati preko srpskih predstavnika u Zagrebu, Srpskog narodnog veća i poslanika u hrvatskom parlamentu, da urade sve kako se to ne bi desilo i kako bi Srbi koji su rođeni i živeli u Hrvatskoj, sačuvali svoje prebivalište i boravište.


Potpredsednik ove asocijacije Rade Matijaš rekao je da bi usvajanjem ovog zakona bilo oduzeto prebivalište izbeglim Srbima, što bi u praksi predstavljalo veliki problem, jer bi na lokalnim izborima u Hrvatskoj mogli da izgube vlast u nekim mestima kao što su Knin, Kistanje, Gračac...


On je ocenio da je ovo učinjeno samo zbog toga što Srbi u pristojnom broju odlaze na lokalne izbore u Hrvatskoj i glasaju, i tako pomažu da srpska zajednica ima svoje predstavnike u nekim opštinama.


"Kada se izbeglim Srbima iz Hrvatske oduzme lična karta, onda će oni morati prilikom potraživanja svojih prava u Hrvatskoj nastupati kao građani sa prebivalištem u Srbiji, odnosno kao stranci", istakao je Matijaš.


On je upozorio da bi problem imali i penzioneri koji u Hrvatskoj imaju penziju ispod zakonskog minimuma, a imaju prebivalište u Srbiji, jer neće moći da dobijaju hrvatski zaštitni dodatak. Prema njegovim rečima, problem će se pojaviti kada član porodice, kojem je oduzeta lična karta, poželi da na pradedovskim grobljima u Hrvatskoj sahrani svog bližnjeg koji je ekshumiran iz neke grobnice.
 

"Srbiji zameram zašto je toliko pedantna u obaveštavanju druge strane kada je neko od Srba izvadio legitimaciju Srbije. Vrlo revnosno naš MUP obaveštava hrvatski, a kada mi treba nešto da dobijemo iz Hrvatske, to traje po godinu dana i više", rekao je Matijaš.
 

On je preporučio Srbima koji imaju lične karte i Hrvatske i Srbije da se ne plaše hrvatskih organa koji im prete krivičnom odgovornošću da ne mogu imati dva prebivališta.


Predsednik Koalicije izbegličkih udruženja Miodrag Linta rekao je da bi usvajanje ovog zakona značilo gubljenje lične karte za one koji ne žive na prijavljenim adresama, što je apsolutno neprihvatljivo.
 

"Suština priče je da oni koji imaju hrvatske lične karte gube ličnu kartu, koja je osnovni dokument na osnovu kojeg rešavaju svoje probleme, ali ne gube i državljanstvo", rekao je Linta.
 

Prema Predlogu hrvatskog zakona o prebivalištu, do sada su postojala dva pojma - boravište i prebivalište, a sada će Hrvatska uvesti pojmove - privremeno i trajno boravište. Do sada je sa biračkog spiska moglo biti brisano neko lice samo ako ta osoba podnese zahtev, a sada to može da učini policija ako utvrdi da lice ne boravi na prijavljenoj adresi.

2024 © - Vesti online