Srbija opet bez datuma?
Kako saznaje RTS, za zemlje koje ne priznaju Kosovo sporan je deo zaključaka u kojem se navodi da Savet "pozdravlja" studiju o izvodljivosti Evropske komisije o Kosovu. Umesto toga, oni traže neutralnu formulaciju da su "primili k znanju".
Na popodnevnom delu sastanka koji počinje oko 15.00 ministri će tražiti kompromisnu formulaciju koja će uvažiti napredak u dijalogu Beograda i Prištine i biti prihvatljiva za sve zemlje članice.
Savet ministara spoljnih poslova zemalja EU trebalo bi tokom današnjeg dana da usvoji zaključke koji se, između ostalog, tiču i evropskih integracija Srbije, a spor među članicama Unije nastao je zbog formulacije u kojoj će biti pomenut datum za početak pregovora, odnosno zbog toga da li će datum uopšte biti pomenut.
Zemlje koje se oštro protive pominjanju bilo kakvog roka, pa i uslovnog, jesu Nemačka, Velika Britanija i Holandija, dok Austrija, Italija, Kipar, Češka i Bugarska, smatraju da Srbija zaslužuje nagradu zbog ispoljene dobre volje u dijalogu i uspešnog početka sprovođenja sporazuma o integrisanim prelazima. |
Ministarka spoljnih poslova Kipra Erato Kozakou Markulis rekla je da šefovi evropskih diplomatija još nisu uspeli da usaglase stavove o datumu za početak pregovora sa Srbijom o članstvu u EU, ali i Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju Kosovu. To ostaju jedine otvorene stavke zaključaka koje bi Savet ministara trebalo danas da usvoji.
Kako javlja izveštač RTS-a, Markulisova, koja predsedava današnjem sastanku u Briselu, rekla je novinarima da će konačna odluka o tome biti doneta u poslepodnevnom delu rada Saveta i da očekuje da će još jednom biti potvrđena opredeljenost proširenju EU.
"Juče smo imali diskusiju na temu Zapadnog Balkana i ona će biti nastavljena danas. Manje ili više, zaključci su već dogovoreni na ambasadorskom nivou, ali ostaje još nekoliko pitanja da bude rešeno", istakla je Markulisova.
Prema njenim rečima, sporna su dva paragrafa "u vezi sa Srbijom i sa Kosovom o kojima još treba diskutovati".
Diplomatski izvori prenose da se Španija i druge zemlje koje ne priznaju Kosovo snažno protive simetričnom pristupu Srbiji i Kosovu u nacrtu zaključaka. Sadašnji tekst pominje da bi u slučaju napretka u dijalogu u junu 2013. godine Srbija mogla da započne pregovore o članstvu, a Kosovo pregovore o SSP.
Takav pristup "jedan korak za Srbiju, jedan korak za Kosovo" ostaje glavna tačka neslaganja između zemalja koje ne priznaju i onih koji podržavaju nezavisnost Kosova.
Izvor blizak kiparskom predsednistvu ne isključuje mogučnost da odluka o preostalim spornim pitanjima budu prepuštena šefovima država i vlada na samitu u četvrtak i petak, ako ministri danas ne postignu dogovor.
Osim Kosova i Srbije, nema saglasnosti ni o otvaranju pregovora sa Makedonijom čemu se protivi Grčka.
Češki ministar Karel Švarcenberg izjavio je da se nada da će Srbija biti "nagrađena za ogroman napredak koji je učinila u dijalogu sa Kosovom", a bugarski ministar Mladenov da je potrebno poslati "ozbiljan politički signal Srbiji".
"Ali, optimistična sam da ćemo još jednom potvrditi našu posvećenost procesu proširenja koji je jedan od najefikansijih oruđa za promovisanje mira, demokratije i vladavine prava", navela je kiparska šefica diplomatije.
Podršku Srbiji i inicijativi da se u zaključcima Saveta odredi kao datum otvaranja pregovora jun 2013. godine pružili su, uoči konačne odluke, a uz Austriju, Italiju i Kipar, i šefovi bugarske i češke diplomatije.
Ministar spoljnih poslova Češke Karel Švarcenberg poručio je da se nada takvom scenariju jer je "Srbija napravila ogroman napredak u razgovorima sa Kosovom i zaslužuje da bude nagrađena".
I njegov bugarski kolega Nikolaj Mladenov istakao je da je zbog vidljivog napretka potrebno dati politički signal i podstrek "Srbiji i Kosovu".
"Treba da se pokaže da je evropska perspektiva moguća kako za Beograd tako i za Prištinu", naveo je Mladenov.