Utorak 11.12.2012.
02:15
Beta

"Haški tribunal je primer za najteže kršenje ljudskih prava"

Haški tribunal bi mogao da dobije "nagradu" za kršenje ljudskih prava u 2012: Veljko Odalović o odluci Haškog tribunala da oslobodi hrvatske generale i Ramuša Haradinaja
 

Kada bi neko ocenjivao ko je najteže prekršio ljudska prava u 2012. godini, "Tribinal bi nesumnjivo bio proglašen za to", kazao je Odalović povodom Međunarodnog Dana ljudskih prava, na tribini Udruženja porodica nestalih i ubijenih na Kosovu.

Po njegovim rečima, Tribunal nije imao nameru da sudi odgovornima za zločine, već da zatvori priču o onome što se dešavalo u Jugoslaviji.

"Srbija malo radi na traganju za nestalima"

Predsednica Udruženja porodica kidnapovanih i ubijenih na Kosovu Nataša Šćepanović ocenila je da Srbija malo radi na traganju za nestalima i kidnapovanim, i izrazila bojazan da će slučaj trgovine organima biti završen na "slučaju klinike Medikus".

Šćepanović je podsetila da je međunarodna zajednica znala šta se dešava u Albaniji, da postoje logori za obuku  pripadnika OVK, bolnice, da se trguje ljudskim organima, ali niko nije reagovao.

"U ratovima su počinjeni brojni zločini, ali niko ne sme da ih pravda, pokriva ili zataškava", kazao je Odalović i dodao da pravde nema, ako sudove osnivaju i finansiraju oni koji su izazvali sukobe.

Odalović je ocenio da napredak u rešavanju sudbine nestalih nije moguć, ako nema volja treće strane - posrednika koji treba da izvrši pritisak i na Beograd, i na Prištinu, i na Zagreb...

"Očigledno je da nemamo ozbiljnog partnera za rešavanje problema nestalih", ukazao je on.

Predsednik Vladine Kancelarije za nestale podsetio je da Srbi čine trećinu od 12.000 nestalih u Hrvatskoj i BiH, i na Kosovu, čija sudbina nije rasvetljena. Dodao je da je od 1.700 nestalih na Kosovu, više od 500 Srba i nealbanaca.

Odalović je izrazio nadu da će uskoro biti otvorene arhive OVK, na koj e se pozivaju autori knjige o zločinu nad Albanicima i da će te informacije pomoći da se rasvetle zločini nad Srbima.

Govoreći o "slučaju žute kuće", Odalović je naveo da se o tome mnogo pre nego što je informacija dospela u javnost, znali i Tribunal i UNMIK, ali nisu sproveli istragu na vreme.

2024 © - Vesti online