Milo Đukanović sprovodi kadrovsku “čistku”?
Najveći broj njih odmah je ispunio “zadatak”, iako crnogorsko zakonodavstvo ne poznaje institut kovertirane ostavke. Njih petanestak je i u medijima “priznalo” da je poslušalo mandatara. Đukanoviću treba da stigne najmanje 400 ostavki.
Ministar Suad Numanović objašnjava da je zakonom “jasno definisano” kad i pod kojim uslovima neko može biti razrešen dužnosti, a jedan od uslova je i - lični zahtev.
Iako se u političkim kuloarima govorilo da Đukanović nije zadovoljan radom vlade svog pulena Igora Lukšića, ovakav potez nije očekivan. Dok funkcioneri, zamenici, pomoćnici i direktori izjavljuju da je ovo “dobar” potez, u opoziciji i nevladinom sektoru smatraju da se radi o - predstavi.
- Đukanovićev potez je jeftina predstava - kaže Goran Danilović, funkcioner “Demokratskog fronta”. On “ne razume” kako se mogu kovertirati ostavke, a da se prethodno ne prizna da su te funkcije pokrivane partijskim kadrovima.
- Ljudi treba da rade dok ne krše zakon, a ne da kovertiraju ostavke gospodaru - smatra Danilović. Po rečima Steva Muka, iz Instituta Alternativa, potpisivanje ostavki bez datuma nije mehanizam koji poznaje dobra međunarodna praksa.
- Realno bi bilo očekivati da i bez ovakvog zahteva, svi oni koje Đukanovićevi ministri ne budu hteli u svom timu, podnesu ostavke. A zna se i da je većina izabrana po partijskim kriterijumima - kaže Muk.