Subota 01.12.2012.
10:26
Večernje novosti

Hag - Sva suđenja iznova

Foto: Arhiva
 

Istovremeno, ministar pravde Nikola Selaković najavio je da će uskoro obići sve pritvorenike u Sheveningenu i njihovim pravnim timovima ponuditi pomoć države.

Saradnja srpskih organa sa haškim tužilaštvom proteklih godina i decenija bila je bespogovorna. Naši organi su danonoćno jurili sve one koji se nisu dobrovoljno predali i neke od njih u Hag slali u gaćama i papučama. Pojedine i na prevaru.

One koji nisu želeli "dobrovoljno" da se predaju ucenjivali su otpuštanjem članova porodica sa posla i raznim drugim metodama. Kasnije, sem što su obezbeđivali avionske karte članovima porodica haških pritvorenika i džeparac prilikom obilaska, Vlada nije ništa činila za njih. Objašnjeno je da država, i da je htela, to nije mogla, jer nikada nije doneti nijedan propis o pomoći onima koji odgovaraju pred Hagom.

Za to vreme hrvatska država je odvajala desetine miliona evra za odbranu svojih generala. Nije pristala, čak ni pod pretnjom stopiranja ulaska u EU, da preda "topničke dnevnike“. Bez tih dokumenata haški sud nije mogao da osudi Gotovinu i Markača za zločinačko udruživanje.

Inicijativa predsednika Nikolića naišla je na odobravanje svih koji se bave pitanjima naših haških pritvorenika. Svi se slažu u jednom - traba sesti i osmisliti strategiju i bez mnogo pompe nastupiti i prema Tribunalu i prema međunarodnoj zajednici.

Peđa Milovančević, branilac Milana Martića koji u Estoniji izdržava kaznu zatvora od 35 godina zbog zločina u Hrvatskoj, kaže da Srbija sada može da traži reviziju svih postupaka zato što je Haški tribunal izašao iz svog mandata.

- On je kao ad hok sud, umesto da primenjuje postojeće međunarodno pravo, nedozvoljeno stvarao nove institute i uveo pojam udruženog zločinačkog poduhvata - kaže Milovančević.

- To mora da dovede do revizije svih postupaka koji su do sada vođeni, do njihovog poništaja i vraćanja na početak pred nekim stalnim sudom ako međunarodna zajednica nađe da je to potrebno. Haški tribunal je sve to radio zato što je faktički potpuno pristrasan i napravljen kao vojni organ NATO. Institut udruženog zločinačkog poduhvata je stvoren sa jednim jedinim ciljem - da se protivno

međunarodnom pravu pod taj novi institut svrstaju svi organi i funkcioneri bivše savezne države i da samo oni koji su štitili suverenitet i integritet države-osnivača UN preko njega neosnovano osuđuju, a da se oslobađajućim presudama nagrađuje nasilna oružana secesija koja je vodila razbijanju pomenute savezne države.

Milovančević smatra da bi bio logičan zahtev Srbije da traži i podršku drugih članova UN da se svi postupci momentalno prekinu dok se ne odluči po ovom zahtevu, a da se osuđeni vrate u svoje zemlje do donošenja odluke.

Bivši pravni savetnik predsednika SRJ i Srbije Slobodana Miloševića advokat Zdenko Tomanović, smatra da država treba da pokrene sve mehanizme pred GS UN i da zatraži od Tribunala da osuđeni izdržavaju kazne u Srbiji.

- Kada je reč o onima koji čekaju na pravnosnažne presude, trebalo bi da zatraži da bude uključena u te postupke kao prijatelj suda zato što za to ima pravni interes.

Takođe, trebalo bi da da garancije okrivljenima kako bi bili privremeno pušteni na slobodu.

2024 © - Vesti online