Raspad Jugoslavije na filmu (4): Statisti ginuli na frontu
Novinar Vanja Bulić, jedan od scenarista filma "Lepa sela, lepo gore", kaže da je bilo veoma teško vreme kada su snimali ovaj film.
- Ja sam 1993. godine napisao scenario, a na kraju rata Srđan Dragojević, Biljana Maksić, Nikola Pejaković i ja počeli smo da snimamo. U tom trenutku nismo razmišljali da to bude ratni film. To je bio krik jedne generacije intelektualaca, potreba da iznese svoj stav o ratu. Film "Lepa sela, lepo gore" je prvi ratni film i najbolji. Rađen je bez distance i prikazano je potpuno sve što se događalo. Dali smo pravu sliku onoga što se u tom trenutku događalo u ratu. Sećam se i prve klape u Višegradu. Imali smo veliki broj statista, koji su pre podne bili na snimanju filma, a popodne bi otišli na ratište, a mi ujutro saznamo da je neko od njih poginuo. Strašno. Bilo je jako teško snimati u to vreme jer si bio u tome svemu. Danas moraš filozofski razmišljati da bi snimio film, a mi smo tada iskreno razmišljali. Film mora da ima univerzalnu poruku. Promociju ovog filma smo imali u svim bivšim republikama, osim u Hrvatskoj. Ali, mladi hrvatski reditelji došli su u Ljubljanu da pogledaju "Lepa sela, lepo gore". Bili su oduševljeni i rekli su da oni nikad neće umeti da snime takav film - kaže Vanja Bulić.
Najteže je bilo sakupiti novac u vreme inflacije i rata.
- Novac smo sakupljali sa svih strana. Pomagala nam je čak i Radio-televizija Srbije, uprkos tome što smo kritikovali i vlast i Slobodana Miloševića i samu državnu politiku. Državna televizija je pomagala sve filmove u to vreme.
Ovaj popularni novinar kaže da je rat uvek neiscrpna tema za filmske radnike.
- Uvek postoje teme koje su zanimljive i nesicrpne. Ratna drama može da se desi kod nas, u Vijetnamu i drugim zemljama i filmovi na tu temu će se uvek snimati jer ljudima je uvek interesantna ta tema. Nekad manje, nekad više, ali je privlačna.
Pobeda televizijeBulić kaže da ipak prolazi vreme filma. |