UN: Japan nije zaštitio ljude posle Fukušime
Grover je izjavio da je Vlada isuviše optimistično gledala na opasnosti od radijacije kada su se u atomskoj centrali Fukušima delimično istopili reaktori.
Takođe je rekao da su zdravstveni pregledi ugroženih zaposlenih u toj centrali bili tek sporadični, i da su se mnogi stanovnici kontaminirane oblasti oko Fukušime žalili da im vlasti nisu dopustile uvid u rezultate pregleda obavljenih posle katastrofe. Topljenje reaktora bilo je posledica isključenja sistema za hlađenje usled cunamija koji je, nakon zemljotresa, poplavio atomsku centralu na severoistočnoj obali Japana.
Nekoliko istražnih timova, uključujući jedan poslanički, optužilo je vladu za prikrivanje činjenica o zagađenju, odnosno za odlaganje saopštenja o tome što je dovelo do nepotrebnog izlaganja stanovništva radijaciji.
Ovakvo ponašanje je takođe povećalo ionako duboko nepoverenje javnosti u vladu i nuklearnu energiju. Mada je pohvalio sadašnje preglede evakuisanih stanovnika, Anand
Grover je ukazao da je obuhvaćen tek uzak segment od dva miliona ljudi iz okoline Fukušime i da se funkcionisanje tiroidne žlezde proverava samo kod dece.