Ponedeljak 26.11.2012.
15:11
Beta

On je zapravo pobednik izbora u SAD

Nejt Silver - pogodio rezultate izbora u svih 50 država
 

Posle izbora, Silver je postao medijska zvezda gostujući u više popularnih televizijskih emisija, dobio je i izvinjenje konzervativnog komentatora koji ga je vređao, prodaja njegove knjige je porasla za 800 odsto, a internetom su počeli da se šire šale o njegovim moćima, poput dosetki o Čaku Norisu.

Njegov najveći uspeh ipak je možda to što je promenio gledanje na političke analize i predviđanja - umesto osećaja i inuticije koji su dominirali prognozama političkih komentatora, Silver je ponudio ogoljene brojeve.

Tokom čitave predizborne kampanje, čak i kada su ugledne agencije poput Galupa i Rasmunsena davale nekoliko procenata prednosti republikanskom kandidatu Mitu Romniju, a ostali navodili da je razlika isuviše mala da bi se mogao predvideti rezultat, Silver je ukazivao da su šanse na strani demokrate Baraka Obame.

Verovatnoća pobede Obame, prema Silveru, nije padala ispod 61,1 odsto, koliko je iznosila nedelju dana posle njegovog katastrofalnog nastupa u prvoj predsedničkoj debati, ali je od tada postojano rasla da bi na dan izbora bila 90,9 odsto.

Silver je 2008. "pogodio" rezultate glasanja u 49 od 50 država i liberalni deo Amerike je na osnovu toga u njegovom blogu "Fajvtrtiejt" (fivethirtyeight.blogs.nytimes.com) tražio utehu zbog pesimističkih prognoza, dok ga je konzervativni deo javnosti optuživao za pristrasnost, ismevao i povremeno homofobno napadao jer je on gej.

"Gospodar i bog algoritama", kako ga je nazvao Džon Stjuart u svojoj emisiji "Dejli šou", diplomirao je ekonomiju, ali se potom posvetio statističkoj analizi bejzbola, pokeru na internetu, gde je, po svojim rečima, zaradio oko 400.000 dolara, a zatim je počeo da piše o izborima.

Osnova Silverovog metoda je "bejzovska teorija verovatnoće" u kojoj je naglasak na uslovnoj verovatnoći - šanse za neki ishod treba uvek uslovljavati novim podacima, vodeći računa koliko su oni izgledni.

Silver kaže da mu je poker bio najbolja vežba za to kako procenjivati nove informacije i šta može biti značajna informacija, a šta ne. "Naši osnovni instinkti nisu veoma dobri. Težimo recenjivanju novih informacija", rekao je.

2024 © - Vesti online