Nema opasnosti od uvođenja viza
"Činimo sve što možemo da se to ne desi, ali nam je potrebna i saradnja sa zemljama EU u rešavanju tog problema", rekao je Dačić na konferenciji za novinare u Skupštini Vojvodine.
On je dodao da je potrebno da pojedine evropske zemlje skrate rokove za odgovor na zahtev za dobijanje azila. Kako je ocenio, osobe koje traže azil u zemljama EU zapravo se i ne vraćaju u Srbiju, nego prelaze iz jedne u drugu zemlju EU i ponovo podnose zahtev za azil.
"Šta mi sad da radimo: da imamo specijalne jedinice na granici pa da ljude pitamo: 'Izvinite, jeste li vi Rom, Albanac...' Pa čekajte, ne možemo tako da radimo, u kom to veku mi živimo?", upitao je Dačić.
Prema njegovim rečima, zbog zakona o zaštiti podataka ličnosti, Srbija i ne zna poimenično ko su osobe koje traže azil u zemljama EU.
Švedski parlamentarci za zadržavanje bezviznog režima
Nakon sastanka sa članovima Odbora za spoljne poslove, delegacija švedskog parlamenta predvođena Janom Ertsbornom izrazila je očekivanje da će Srbija nastaviti put ka Evropskoj uniji i postati njen punopravni član.
Predsednik Odbora za spoljne poslove Miloš Aligrudić podsetio je na dobru saradnju parlamentaraca Srbije i Švedske u međunarodnim institucijama i organizacijama i rekao da bi trebalo unaprediti saradnju dva parlamenta kroz rad poslaničkih grupa prijateljstva, češće međusobne razmene delegacija i druge vidove saradnje.
Istakavši da je priključenje Evropskoj uniji strateški cilj Srbije, članica odbora Ljubica Vasić je visoko ocenila podršku Švedske unutrašnjim reformama u Srbiji.
Nataša Vučković ukazala je na mogućnosti za veću saradnju dve zemlje u ekonomiji i u oblasti odbrane i zaštite, a izuzetno korisnim ocenila je iskustva Švedske u zaštiti ljudskih prava i zaštiti ekonomskih i socijalnih prava, kao i rodne ravnopravnosti.
Švedski parlamentarci su, takođe, istakli interes za jačanje i uravnoteženje robne razmene sa Srbijom, kao i spremnost za investiranje.