Sreda 07.11.2012.
06:32
Večernje novosti

Preletače žuljaju klupe

Čak 20 poslanika u ovom sazivu Skupštine Srbije promenilo stranu
 

Poslednja epizoda u kojoj je Dragana Đuković okrenula leđa Narodnoj partiji Maje Gojković i prešla u URS, a Sanja Jefić Branković napustila jato liberala u započela solo rolu u klupama, potvrđuje da parlamentarci ”velikom kašikom” gustiraju slobodni mandat.

Ali posle novih rokada, i u vlasti i opoziciji upozoravaju da bi ukidanje blanko ostavki moglo da okuraži političke mešetare i razne interesne grupe da ”rovare” po zakonodavnom domu i prekrajaju izbornu volju građana.

Krenulo od Maje, kod nje se i završilo

Novi pejzaž parlamenta među prvima je počela da ”crta” upravo NP Maje Gojković, koja se odvojila od URS i sa SDA i Zaharijem Trnavčevićem oformila klub manjina. Potom se i Ljajićeva SDPS sa svojih devet poslanika odvojila od DS i prišla vladajućoj koaliciji. Ubrzo je iz tabora demokrata u URS prešao Nenad Kitanović. Listu DS napustila je i Olgica Batić iz DHSS formiravši svoju grupu sa četiri predstavnika SPO, koji su se, pak, otcepili od Čede Jovanovića, a kojeg je, inače, napustio i Zaharije Trnavčević. Nezadovoljan politikom SNS, u solo poslanike nedavno se upisao i Borislav Pelević, a onda i Đurkovićeva i Brankovićeva.

Iako su partijski prevrtači uglavnom davali krila vladajućoj koaliciji, u najjačoj partiji vlasti upozoravaju na posledice.

"To što su neki poslanici spremni da budu roba njihov je problem, a ne tiče se mnogo zakona koji je usklađen sa standardima EU. Nemam strah da će neko od kolega da napusti naš klub, jer bi tim činom pokazao da se ne slaže sa borbom protiv korupcije koja je jedan od ključnih ciljeva SNS i njenog predsednika Vučića", kaže Zoran Babić, zamenik šefa poslaničke grupe naprednjaka.

Prvi parlamentarac SPS Branko Ružić smatra da je politička scena, ipak, ozbiljnija nego ranijih godina.

"Poslednja dešavanja ne krše kardinalno izbornu volju birača. Ne verujem da će se parlament pretvoriti u pijacu kao ranijih godina, ali bi čitav proces mogao da se dovede do optimuma izmenom izbornog zakonodavstva."

Borislav Stefanović iz DS tvrdi da se izmene Zakona o izboru narodnih poslanika vraćaju kao bumerang.

"Loše je rešenje da poslanik bude vlasnik mandata, a da stranka koja ga je postavila na listu nema ništa sa njim. Ukidanje blanko ostavki pokazaće i moralnu mapu ljudi. Neki će moći da naprave i pet preleta u jednom sazivu, ali to će biti smrt za njihovu karijeru. Do sada su uglavnom išli ka vlasti, ali će se taj trend okrenuti u korist DS - objašnjava Stefanović".

Potpredsednik DSS Miloš Jovanović podseća da je njegova partija od početka bila protiv novih zakonskih rešenja, ”ne zbog principa, nego zbog konteksta naše zemlje”.

"A, on je takav da se zloupotrebljava sloboda data ukidanjem blanko ostavki. Srpsku političku klasu čine uglavnom nemoralni ljudi, koji se nimalo ne brinu za opšte dobro, a to po definiciji otvara prostor za razne zloupotrebe, pritiske sa strane i prekomponovanje izborne volje građana", zaključuje Jovanović.

2024 © - Vesti online