Nedelja 04.11.2012.
13:32 >> 20:48h
Vestionline

Kju Kluks Klan našao braću po mržnji u Nemačkoj

Članovi KKK klana u Nemačkoj
 

Iako su muškarci u belim togama i sablasnim kapuljačama, sa posebnom ljubavlju za plamteće krstove, zloglasni deo tradicije američkog Juga, u poslednje vreme se pojavljuju i sve snažnije indicije da se Klan širi i u Nemačkoj. O tome svedoči i video koji se pojavio na Jutjubu, o ritualnom susretu nemačkog KKK-a nekad, u kojem se vidi grupa ljudi u karakterističnim odorama kako u glas viču "Bela moć". Nemačka policija ozbiljno istražuje delovanje KKK-a, čiji se nemački članovi povezuji i s delovanjem neonacističkih terorista koji su ubili desetak ljudi, među njima i jednu policajku.

KKK se u Nemačkoj prvi put pojavio početkom 20. veka, a posle Drugog svetskog rata su zabeleženi slučajevi paljenja krstova, što je zaštitini znak KKK-a. Istoričari ocenjuju da je 1960-ih u Nemačkoj bilo oko 2.000 članova KKK-a, a jedan njihov predstavnik pohvalio se minhenskim medijima da je "južna Nemačka bastion Klana".

Prijateljstvo KKK i nacista datira još od pre Drugog svetskog rata
 

Uskoro se dogodilo i povezivanja KKK-a i nemačkih neonacista, koji su preuzeli deo Klanove simbolike, pa je tako 1991. nemačka policija kod neonaciste koji je napao jedan dom za azilante našla i nalepnicu s adresom nemačke "ekspoziture" Klana. Iste godine je američki vođa Klana Denis Mahon otputovao u Nemačku da bi učestvovao u susretu i ritualima KKK-ovaca u šumama pokrajine Brandenburg.

Nemački mediji bave se i povezanošću KKK-a i policije, jer su navodno dvojica policajaca, kolega policajke koju su 2007. ubili neonacistički teroristi, simpatizeri Klana. Takođe, neki iz KKK-a su doušnici nemačkih tajnih službi u vezi s kretanjima u neonacističkom podzemlju, a jedan od njih - pod kodnim imenom Piato - prethodno je završio u zatvoru jer je na smrt pretukao jednog emigranta.

Državni tužilac u istočnonjemačkom gradu Gera još od sredine devedesetih ima u posedu fotografije na kojima dvadesetak neonacista stoji oko zapaljenog krsta i salutira desnicom "Hail Hitler". Među onima koji se mogu prepoznati na tim fotografijama je i Uve Boenhart, kasnije jedan od troje neonacističkih terorista koji su godinama sejali smrt na istoku Nemačke.

2024 © - Vesti online