Nedelja 04.11.2012.
09:56
Večernje novosti

Izbori u SAD: Špijuniranje glasača

Kada bi glasači znali šta o njima znaju kandidati zabolela bi ih glava
 

Ovako bi ukratko mogla da glasi ubitačna strategija predizbornih timova i Baraka Obame i Mita Romnija, koji gotovo histerično, tri dana do finala američkih izbora, pokušavaju da pridobiju još kojeg birača na svoju stranu.

Krupne teme, poput borbe protiv nezaposlenosti, zdravstvene zaštite ili pitanja prava na abortus su važne, ali samo za predizborne mitinge i TV debate. Ono na šta oba tabora, pogotovo u Ohaju, gde će se lomiti izbori, trenutno ulažu najviše energije je takozvana taktika "mikrotargetovanja" svakog birača i prilično je nova u američkoj kampanji.

Ona podrazumeva prikupljanje što više dostupnih podataka o svakom pojedincu - kakva kola vozi, da li je vlasnik kuće ili je kupio na kredit, kolika mu je hipoteka, kakve peticije potpisuje i kojim grupama se pridružuje... I kad mu stranački aktivista zakuca na vrata, tačno zna koja je "najbolnija" tačka na koju treba da udari kako bi prelomio da pokloni glas baš njihovom kandidatu.

"Kada bi glasači znali koliko stvari znamo o njima, verovatno bi ih zabolela glava", rekao je za "Novosti" Robert Menet, šef Republikanske partije Ohaja.

U centrali ove stranke u Kolumbusu, prestonici države Ohajo, ne kriju nervozu zbog neizvesnog ishoda izbora 6. novembra. Menet kaže da će pobeda njihovog kandidata, republikanca Romnija, biti osigurana ukoliko uspeju da ubede što više ljudi da ne žive ništa bolje nego pre četiri godine, i da Obama nije ispunio mnoga obećanja koja je dao: "On ne zaslužuje da dobije još jednu šansu i mislim da većina Amerikanaca isto to misli", ubeđen je Menet.

Njegov "protivnik", Džerid Kurc, direktor za odnose s javnošću demokrata Ohaja, uzvraća da republikancima neće uspeti namera da od ovih izbora naprave referendum na kojem se ne glasa za budućeg predsednika, već protiv Obame.

"Republikanci vode prilično 'prljavu' kampanju, pa na primer šalju lažne poruke kako će pojedine multikompanije, koje zapošljavaju na hiljade ljudi, preseliti svoju proizvodnju u Kinu. Čak od vlasnika velikih firmi, koje su na njihovoj strani, traže da 'narede' radnicima da glasaju za Romnija", rekao je Kurc.

Mit Romni mobilisao je i brojne verske lidere u Americi u svojoj kampanji. Tako se, na primer, jedan od najpoznatijih propovednika, jevanđelista Bili Grejem, pojavljuje u mnogim reklamama, pozivajući Amerikance da glasaju za one kandidate koji donose odluke i vode politiku baziranu na biblijskim principima, koji su protiv abortusa, istopolnih brakova i podržavaju narod Izraela.

2024 © - Vesti online