Bolji Zapadu nego Srbima
Vlada čiju okosnicu čini Srpska napredna stranka i Socijalistička partija Srbije, stranke desničarsko-levičarske ideologije, uspela je da zadobije naklonost i prohaške Srbije, pa je tako šefica Fonda za humanitarno pravo Nataša Kandić pohvalila njihovu politiku prema Kosovu!
Dačićev kabinet, da podsetimo, potpisao je sve što je prethodna vlada dogovorila sa Prištinom, a što je inače oštro kritikovala u predizbornoj kampanji. Napravila je i ustupak više, pa će ubuduće na regionalnim skupovima državni funkcioneri Srbije sedeti u društvu sa predstavnicima secesionističkih vlasti s Kosmeta, bez fusnote za delegaciju Prištine.
Dačić je obećao da će ova vlada rešiti problem Kosova i da ga neće preneti na sledeću generaciju, a obavio je i istorijsko rukovanje sa predsednikom secesionističke vlade iz Prištine Hašimom Tačijem, u Srbiji osumnjičenim za najteže zločine.
Pitanje na koje bi mogla da bude uzdrmana vladajuća koalicija za lidera Demokratske stranke Borisa Tadića neće biti kosovsko-metohijsko, već finansijsko-privrednog karaktera.
Na tom polju, Vlada Srbije za sada je uspela da obezbedi redovne isplate prinadležnosti svih budžetskih korisnika i obezbedi servisiranje duga inostranstvu do kraja godine, iako su, kako tvrdi ministar finansija Mlađan Dinkić, nasledili dubiozu u budžetu, a državi pretio bankrot.
Izguraće ceo mandat?Ubrzo nakon što su članovi nove vlade u Skupštini položili zakletvu (27. jula), počele su i spekulacije o rivalstvu premijera Dačića i prvog potpredsednika Vučića. Sa najnovijom aferom prisluškivanja, u kojoj su mete bili Vučić i predsednik Nikolić, taj rivalitet s elementima raskola se produbljuje. Ipak, iz Vlade Srbije poručuju da će izgurati ceo mandat, a analitičari veruju da se navodna kriza više reflektuje po medijima nego u stvarnosti.
|
U početku mandata bilo je dosta nesnalaženja, pa je ministarka energetike Zorana Mihajlović prvo obećala da će uvesti jeftiniju dnevnu tarifu za struju, ali je ubrzo od toga odustala da bi sada najavila izradu socijalne karte korisnika.
U jednom momentu desila se nestašica jestivog ulja, ali se tržište ubrzo stabilizovalo sa znatno većim cenama proizvoda. Kurs dinara i dalje varira, a guvernerka Jorgovanka Tabaković je prihvatila sve bitnije primedbe EU o izboru guvernera i funkcionisanju Narodne banke, pa je novi zakon o centralnoj banci napisan po merilima Brisela.
Generalno, vladu koju su u početku sa velikom rezervom dočekali na Zapadu, sada više hvale inostrani sagovornici nego domaći birači.