Utorak 30.10.2012.
18:09
Press

Bolnicama širom Srbije blokirani računi!

Mnoge bolnice su preko godine u blokadi bile i po nekoliko puta, dok su neke u tom stanju i po više od godinu dana
 

S druge strane, rukovodstva ustanova koje imaju finansijskih problema tvrde da je takvo stanje rezultat dugogodišnjeg gomilanja dugova, za koje uglavnom optužuju “prethodni menadžment, bezobzirno ponašanje dobavljača potrošnog materijala, kao i to što od države dobijaju mnogo manje novca nego što zaista troše za lečenje pacijenata“.

U RFZO kao primer ustanova koje su trenutno u blokadi navode Zdravstveni centar “Knjaževac” i Dom zdravlja u Prištini, iz tog stanja tek što su izašli Opšta bolnica “Đorđe Jovanović” u Zrenjaninu, DZ “Sveti Đorđe” u Topoli…

- Zdravstveni centar u Knjaževcu, primera radi, u blokadi je od 29. jula 2011, a DZ “Priština” od 26. juna 2008. godine – navodi portparol RFZO Sanja Mirosavljević.

Računi su u toku ove godine bili blokirani i Kliničkom centru Kragujevca, Zdravstvenom centru u Boru, Domu zdravlja u Žitorađi…

Izvor otkriva da će država istražiti da li je rukovodstvo većine ovih ustanova nenamenski i nekontrolisano trošilo novac za sanitetski i potrošni materijal, kao i za zapošljavanje mimo ugovora sa fondom.

- Fond plaća 105.000 zaposlenih u zdravstvu, a na spiskovima zdravstvenih ustanova je ukupno 125.000 imena. To znači da su oko 20.000 ljudi direktno zaposlile uprave bolnica i budi sumnju da se za njihove plate trošio novac koji je država davala za sanitetski i potrošni materijal i lekove koje ustanove same nabavljaju. I onda ga, naravno, nije bilo za te potrebe – objašnjava izvor.

Direktor ZC “Knjaževac” dr Miodrag Rašić objašnjava da je ta ustanova u blokadi zbog duga od 55 miliona dinara.

- Reč je o nasleđenim dugovima koji dostižu ukupno 250 miliona dinara, a ja sam ovde tek mesec dana – kazao je Rašić.

U Opštoj bolnici u Zrenjaninu kažu da je njihov račun više puta ove godine bio blokiran.

- Službena je tajna koji je iznos dugovanja. Najvažnije je da i pored finansijskih teškoća nije bila ugrožena zdravstvena zaštita pacijenata – ističu u ovoj bolnici.

U Upravi ZC u Boru tvrde da su oni bili u blokadi samo dva dana u septembru, zbog jedne naplate izvršne presude, a slično objašnjenje ima i direktor DZ u Topoli dr Goran Đorđević.

- Firma koja nam nabavlja laboratorijski materijal tužila nas je za iznos od tri miliona dinara, baš kao što je neke druge ustanove tužila za veće iznose. Najgore od svega je što su ćutali dok se dug nije nagomilao, umesto da nas upozore dok je iznos bio manji. S druge strane, mi smo na ime sanitetskog materijala prošle godine dobili 2,5 miliona dinara, a potrošili smo, što se može videti kroz fakture, oko 7,5 miliona dinara. Pojavljuje se nesklad u iznosima koji mi dobijamo od države i onog što smo dali pacijentima – tvrdi Đorđević.

2024 © - Vesti online