Tajna Titovog bunkera
Planina Zlatar koja se nalazi u blizini Konjica, decenijama je čuvala najveću državnu vojnu tajnu bivše Socijalističke federativne republike Jugoslavije.
U tom prirodnom okruženju pre 33 godine izgrađeno je atomsko sklonište, objekat nazvan D-0 ARK, koji je bio glavno komandno mesto bivše Jugoslavenske narodne armije. Za ovo su, osim radnika koji su birani pažljivo i koji su morali da potpišu ugovor u tajnosti, znala samo četiri komandanta po službenoj dužnosti, prenosi Indeks.
Kada se objekat posmatra spolja, vide se tri obične kuće okružene prirodom. Međutim, te kuće su više od 50 godina skrivale najveći vojni objekat, koji je bio treći po značaju u bivšoj SFRJ. Prvi je podzemni aerodrom Željava kod Bihaća, a drugi ratna luka Lora kod Splita. Izgradnja objekta trajala je 26 godina (1953-1979) a koštala je 4,6 milijardi dolara.
Od bolnice do kablovske
U slučaju opasnosti od nuklearnog udara bunker je bio spreman da primi 350 osoba iz najvišeg vojnog i političkog vrha bivše SFRJ. Oni su mogli tu da borave šest meseci bez ikakvog kontakta s spoljašnjim svetom, jer se u njemu nalazi sve ono što je potrebno za normalan život.
Bunker pokriva ukupno 6.854 kvadratna metra, ima više od 100 spavaonica s udobnim ležajevima, dve velike konferencijske sale, pet operativnih centara s direktnim telefonskim vezama s predsedništvima saveznih republika i kablovskom televizijom, dve kuhinje, pet velikih toaleta i bolnicu s operacionom salom.
Unutar objekta se nalazi i veći broj prostorija za ukupno 21 sistem za održavanje. U njemu se nalaze dve cisterne sa 50 tona nafte, dve vrste klime, bazen sa 170 kubika vode, tekuća voda i tehnička iz prirodnog bunara koji se nalazi u planini.
Titova rezidencija
Titova rezidencija u ovom objektu je elitno opremljena. Sastoji se od pet prostorija: soba za sekretaricu i stranke vodi u Titovu kancelariju povezanu sa spavaćom sobom, a iz nje se ulazi u sobu prve dame bivše Jugoslavije Jovanke Broz, dok je poslednja soba za odmor.
Iz objekta postoji izlaz u slučaju opasnosti koji nije ucrtan na mapi. Vodi na brdo iznad objekta visine 170 metara, kojim možete doći do relejnog čvorišta na planini Zlatar.
O objektu se danas brine pet vojnika, a pripada Ministarstvu odbrane BiH.