Lekari prvi put u istoriji izlečili paralizu
Endru Miz iz Kentakija bio je paralizovan od trupa nadole, ali je uspeo da se oporavi i sada može da stoji i pomera noge.
Njemu su lekari ugradili uređaj sačinjen od niza elektroda zahvaljujući kojem je prohodao. Uređaj mu je usađen u niži region kičmene moždine odakle on stimuliše nerve.
Veruje se da je uređaj omogućio osnaživanje utihnulih veza u Endruovoj oštećenoj kičmenoj moždini. Moguće je čak da je taj uređaj stvorio i neke nove veze sa nervima, jer su testiranja pokazala da je kretanje moguće čak i kad se uređaj ugasi, tvrde naučnici.
Endru, koji je ostao paralizovan posle saobraćajne nesreće 2007. godine, veoma je zadovoljan i kaže da mu je taj uređaj potpuno promenio život.
Ovi rezulati bi mogli da budu revolucionarni pošto pokazuju da je moguće ponovo osposobiti funkciju kičmene moždine, čak i posle njene povrede.
Prethodne studije koje su rađene na životinjama utvrdile su da stalna električna stimulacija ispod mesta oštećenja kičmene moždine osposobljava životinju da stoji i pokreće udove.
Stimulacija zapravo omogućava da donji deo moždine iz donjih udova primi informaciju o radu mišića i položaju tela. Kičmena moždina potom omogućava mišićima da reaguju i podrže telo bez bilo kakve informacije koja se prima iz mozga.
Slučaj Endrua Miza pokazuje, međutim, da su simulacije vremenom omogućile da se uspostavi veza ne samo između kičmene moždine i udova, već i između mozga i donjih delova tela.