NIS uplaćuje u budžet 93 milijarde dinara
On je na konferenciji za novinare povodom 60 godina otkrića nafte i gasa u Srbiji kazao da su akcize u toj strukturi plaćanja najveće, a zatim porez na dodatu vrednost (PDV) i da će zbog njihovih promena NIS platiti više 3,3 milijardi dinara.
U Srbiji se eksploatiše 650 bušotinaPrema rečima direktora NIS-a, ta kompanija će ove godine u Republiku Srpsku uložiti ukupno 10 miliona evra, a u naredne tri godine plan je da to bude 40 miliona evra. Kravčenko je dodao i da bi, u skladu sa dugoročnom strategijom kompanije, godišnja proizvodnja nafte i gasa u 2020. godini trebalo da bude pet miliona tona. On je kazao i da u Srbiji ima ukupno otkrivenih 53 naftnih i gasnih polja, odnosno 20 naftnih, 26 gasnih i sedam naftno gasnih polja, a trenutno se eksploatiše 650 bušotina. Proizvodnja nafte u Srbiji trenutno se odvija u pogonima Srednji Banat u Zrenjaninu, Severni Banat u Kikindi i Bačka u Bečeju. Ruski Gaspromnjeft, ćerka-firma Gasproma, poseduje 56 odsto akcija srpske naftne kompanije, Vlada Srbije ima oko 30 odsto, a preostale akcije su u vlasništvu investitora i malih akcionara. |
Kravčenko je dodao da NIS sada plaća Srbiji na osnovu međudržavnog sporazuma, rudnu rentu od tri odsto, ali da će ukoliko ona bude bila povećana na sedam odsto ta kompanija morati da smanji obim investicija u proizvodnju za oko sedam milijardi dinara.
Prema njegovim rečima, povećanje rudne rente na sedam odsto samo bi kratkoročno povećalo priliv sredstava u budžet Srbije, ali kao dugoročno rešenje to uopšte nije dobro.
On je kazao i da je u Rusiji drugačiji poreski sistem nego u Srbiji, precizirajući da je rudna renta tri do četiri puta veća, ali su zato akcize i do tri puta manje, a razlog za to je što su kapaciteti prerade manji dok su nalazišta veća.
Kravčenko je kazao i da će u 2012. godini NIS ukupno investirati u Srbiju oko 15 milijardi dinara, a naredne 25 milijardi dinara.
On je naglasio i da u 2013. godini NIS planira tri puta više investicija u kadrove, istraživanja, nove tehnologije, kao i širenje poslovanja u regionu.
Ukupne planirane investicije naftnih servisa za ovu i narednu godinu, kako je kazao su oko 2,3 milijarde dinara.