Sve obmane kozmetičke industrije
Dok birate neki kozmetički proizvod sigurno se nekada uhvatite u mrežu divnih obećanja koje nam proizvođači serviraju na ambalaži. Možda ste ih i kupili baš zahvaljujući ovim uveravanjima o magičnoj efikasnosti preparata.
Problem je što čak ni jaka institucija kao što je Američka Agencija za kontrolu hrane i lekova (FDA) ne reguliše šta ide u kozmetiku. Manjak regulacije znači da odgovornost pada na potrošače, pa se sami moramo informisati o svakom pojedinom sastojku kako bismo znali da šta stavljamo na kožu.
Ovo su najčešće oznake na kozmetičkim preparatima o koima treba biti bolje informisan kako bi znali šta kupujemo.
"Oil free" ili proizvodi koji ne sadrže ulja - Mnogi se odlučuju za proizvod na kojem piše da ne sadrži ulja, jer veruju da ulja pogoršavaju probleme s aknama ili masnom kožom. Proizvođači "oil free" ističu na svim mogućim artiklima, pa čak i senkama za oči. Istina je da u tečne pudere stavljaju čak i iritantnije sintetičke komponente umesto prirodnih ulja, kako bi mogli da bez posledica napišu to magično "oil free". Dermatolozi objašnjavaju da neka prirodna ulja imaju samo pozitivan učinak, kao što je slučaj sa uljem čajevog drveta koje ubija bakterije, ili ulja lalavane koje je takođe antiseptik.
SPF ili zaštitni faktor od sunca - Oznaka SPF vrlo je popularna u modernoj kozmetici. To ne znači da ste sigurni od sunca, jer postoje hemijski i mehanički sastojci koji deluju suprotno jedan od drugoga - dok mehanički odbijaju zrake, hemijski ih privlače i dolazi do oštećenja. Dermatolozi se zalažu za mehaničke - potražite sastojak cink oksid ili titanium diokside.
Prirodni proizvod - Onima koji su spremni da potroše pozamašnu svotu novca za "prirodan proizvod" teško je da poveruju u činjenicu da je za oznaku "prirodno" neophodno ubaciti samo 20 odsto prirodnih sastojaka. A takav proizvod je daleko od prirodnog.
"Fragrance free" odnosno "bez mirisa" - Ako ste alergični ili osetljivi na mirise, odnosno parfeme, i kupite proizvod sa deklaracijom "bez mirisa", ipak bi moglo da se desi da imate reakciju. Mnogi proizvođači dodaju neke "maskirane" mirise kako bi prikrili miris ostalih sastojaka. Proizvod zato prvo testirajte na maloj površini kože.
Postojano nije isto što i vodootporno - Ima nešto posebno uzbudljivo oko šminke koja garantuje postojanost "24 sata". Ko ne želi šminku koju ujutru stavite i podjednako blistavo izgledate i u pet popodne kada izlazite sa posla. Međutim, žene često kupuju takvu šminku pogrešno misleći da je vodootporna pa se potom razočaraju. Sa postojanom i dugotrajnom šminkom ne možete zaroniti u bazen i očekivati da će sve ostati na mestu.
Dermatološki ispitano - Kada na proizvodu piše da je dermatološki ispitan, to ne znači da ga dermatolozi odobravaju ili preporučuju. To što je dermatolog testirao proizvod ne znači da mu se i svideo. To je jezički trik, zbunjivanje igrom reči i fraza.