Utorak 23.10.2012.
08:55
D. Lj. Joksić - Vesti

Šetnja u planini lek od droge

Kuća u kojoj je smešten Reto centar
 

U želji da pomognu drugima koji imaju problema s drogom ili alkoholom, grupa mladih, koji su uspešno rešili svoj problem zavisnosti, pre šest godina su u skopskom selu Batinci otvorili Reto centar Nada. Oni najbolje znaju da postoji izlaz iz mračnog sveta zavisnosti jer su to i sami osetili, pa su svu svoju energiju usmerili da pomognu drugima.


- I ja sam bio dugogodišnji zavisnik od heroina, a sada sam više do osam godina čist. Ne drogiram se, ne opijam, ne pušim - kaže Vasil Dimitrov, jedan od aktivista Reto centra. - Pravilo u centru je da se ne puši, da se ne koriste alkohol, tablete, niti bilo kakva zamena za drogu. Odvikavanje je bez lekova, na suvo. Prve dane sa novim članom provodimo u šetnjama po planini Vodno, razgovorima, pije se čaj od kamilice, a obavezno je svakodnevno tuširanje. Uvek smo po dvojica. Nikada nigde ne idemo sami. Jedan koji se već odvikao od droge obavezno ide sa novopridošlicom. Takvo pravilo važi i za sve ostale. Praktično, jedan drugoga kontrolišemo i podrškom sprečavamo da se vrati starim porocima. Ja sam kao bivši zavisnik najsrećniji kada vidim ljude, koji su imali iste probleme, kako danas žive oslobođeni od svega toga.

Joce Bogatinov sa Markom Tanaskovskim
 


Boravak u centru je besplatan, a rad centra se samofinasira. Njegovi članovi skupljaju stare stvari, nameštaj, pokvarene televizore, šporete, veš-mašine i sve ostalo što ljudima nije potrebno. To popravljaju i prodaju u svojoj prodavnici, a ostalo recikliraju i prodaju kao staro gvožđe. To im je dovoljno da pokriju svoje troškove. Imaju i dvorište, čuvaju kokoške, zečeve i koze, od čijeg mleka prave sir. Sami kuvaju, sami peru, sve rade sami.

Pomoć širom sveta

Reto centar je osnovan pre 27 godina u Španiji, a temelje je postavio Amerikanac koji je dugo bio misionar u Meksiku, a potom se sa porodicom preselio u Španiju. Tu je video da postoji veliki problem sa mladim zavisnicima od droge. Hteo je na neki način da im pomogne, pa je sa ulice u svoju kuću doveo jednog zavisnika. Tako je sve počelo, a sada u 29 država u svetu postoje Reto centri za odvikavanje od droge i alkohola. Takvi centri postoje i u Srbiji, u Beogradu i Nišu, a u Makedoniji samo u Skoplju.

- Ljudi imaju primer pred sobom da se uz malo volje i rada može otrgnuti iz kandži droge. To je najjače oružje koje imamo. U centru oni mogu ostati koliko god žele, jedan danili ceo život. Dolaziš po sopstvenoj volji i isto tako odlaziš. Najbolje je da čovek u centru ostane 18 meseci, to je optimalno vreme da se može reći da je neko izlečen - objašnjava Dimitrov.


Kroz centar je za ovih šest godina postojanja prošlo oko 400 zavisnika. Trenutno u centru boravi 15 mladića od 18 do 35 godina i dva bračna para iz Španije koji su ranije pomagali drugima. Najmlađi pacijent je imao 15, a najstariji 60 godina. Oni danas vode normalan život.


Na rehabilitaciji u Reto centru se nalazi i Joce Bogatinov iz Štipa.


- U centru sam pune dve godine. Bio sam zavisnik od metadona. Umesto da se izlečim i skinem s heroina, postao sam zavisnik od metadona. Za centar sam čuo od drugova koji su već bili ovde. Nisam bio mnogo zainteresovan, ali sam ipak odlučio da probam. Bilo mi je svejedno da li ću se izlečiti ili ne, ali sada vidim da nisam pogrešio. Mogu da kažem da sam potpuno izlečen. Kad sam roditeljima rekao da idem u centar, nisu mi verovali. Potpuno su digli ruke od mene jer sam se i ranije bezuspešno lečio na više mesta. Izgubili su svu nadu, a sada su radosni što sam uspeo - kaže Joce Bogatinov.


Kuća u kojoj se nalazi centar ima oko 1.000 kvadrata, a u njoj ima mesta za 30 zavisnika. Kad naprave i gornji sprat, moće da primi 60 ljudi. Osim redovnih aktivnosti u radionici ili prodavnici, kuvanja hrane, pranja veša ili čišćenja kuće, subotom i nedeljom igraju pingpong, fudbal, košarku, voze bicikle, kupaju se u jezeru...


Aktivisti Reto centra u selu Batinci nemaju problema sa svojim komšijama. U početku su bili malo nepoverljivi zato što su im prvi susedi bili narkomani. Danas jedni drugima pomažu.

2024 © - Vesti online