Utorak 23.10.2012.
08:00
RTS

Pametni telefoni sami "nabijaju" račune

S porastom popularnosti takozvanih pametnih telefona i korišćenja interneta na mobilnim telefonima, sve češće se javljaju korisnici, nezavisno od toga kojoj mobilnoj mreži pripadaju, sa pritužbama na nerealno visoke račune.

Dešava se da se nestručno podešeni telefon sam uključuje na internet da bi ažurirao aplikacije, pa tako sam napravi astronomski račun
 

Oprosta duga koji je nastao na takav način - nema, već eventualnih olakšica u plaćanju duga. Protiv nekih korisnika, neprijatno iznenađenih visinom računa za mobilni, već je pokrenut sudski postupak, drugi, ne želeći da plate, čekaju da budu tuženi, treći koriste mogućnost plaćanja duga na rate.

"Napravljen račun od 92.000 dinara je nerealan, koji je nastao u roku od nekih pola sata po njihovom obračunu, jer ja sam u svakom momentu proveravao preko njihovog centra, koji je navodno dostupan 24 časa.Kad god sam proveravao iznos je bio noramalan i nije probijena tarifa", kaže Vujo Lakić.

"Zbog prevelike vantarifne potrošnje broj mi je suspendovan i treba da uplatim 105.000 da bi mi broj aktivirali opet. Pozvao sam kol centar da vidim o čemu se radi. Rekli su ne to je internet napravio i mora da se plati. Onda smo tražili listing, da vidimo šta se desilo", rekao je Vladimir Đorđević. On kaže da je na listingu pisalo da je 2. februara je bio na internetu od 12 do 3 i od 3 do 5, što, kako je rekao, u tom periodu uglavnom spava.

Problem su i pametni telefoni u romingu, naročito ako ih koriste deca u čije je ime ugovor sa operatorom potpisao roditelj.

Domaći operatori kažu da klijente upozoravaju na visoke cene mobilnog interneta u inostranstvu SMS-om, a i da stanje na računu može da se proveri u svakom trenutku.

"Smart telefoni su i napravljeni da pruže vrhunsko iskustvo u korišćenju interneta, ali kao i svaki uređaj koji koristimo, neophodno je da se korisnik dobro upozna sa njegovim karakteristikama, da prouči uputstvo, gde jasno piše kako se kači na internet, kako funkcioniše kad je na internetu, kako se ažuriraju aplikacije. Sve ove informacije korisnici dobijaju i na našim prodajnim mestima", kaže Ana Bolbođevski iz "VIP mobila".

"Pametni telefoni sami po sebi imaju instalirane određene aplikacije i same aplikacije rade ažuriranja, odnosno konektuju se na internet bez znanja korisnika i tu dolazi do problema. Telekom Srbije u svojoj ponudi ima tarife koje sadrže određenu količinu data saobraćaja u samoj pretplati i savetuje svojim korisnicima da se opredele za te tarife", kaže Bojan Petrović iz "Telekoma Srbija".

Reklamacije na račun operatori mogu razmotriti, ali su mali izgledi da će vam račun biti korigovan, naročito kada je u pitanju roming, zbog toga što domaći partneri duguju stranima.

2024 © - Vesti online