Ponedeljak 22.10.2012.
11:12
Večernje novosti

"Ustav je dao okvir za autonomiju Vojvodine"

Koordinator SNS-a za Vojvodinu Igor Mirović
 


- I pravnim laicima je jasno da će USS osporiti i elemente Statuta s obzirom na to da je to učinio sa Zakonom koji je stariji akt od Statuta - kaže Mirović za "Novosti".

- To je logičan redosled poteza, tim pre što su u vreme kada je DS imala apsolutnu vlast pokrajinski akti donošeni nelogičnim redosledom: najpre Statut, pa Zakon o nadležnostima, iako je trebalo da bude obrnuto.
 

Zašto je tako urađeno?

- To je jedan od očiglednih primera kako je, u vreme apsolutne dominacije DS, Vojvodina lutala u njihovim unutarpartijskim razmiricama. Zato danas u pravno-ekonomskom smislu Vojvodina lebdi "ni na nebu, ni na zemlji". USS je osporio pojedine odredbe Zakona o nadležnostima, a vladajuća koalicija DS-SVM-LSV odbija da otvori dijalog među parlamentarnim strankama o ovim strateškim pitanjima.
 

Koliko je u takvom odnosu političkih snaga realan vaš zahtev da se Statut piše iz početka?

- Potrebna nam je javna rasprava o tom aktu uz učešće svih parlamentarnih stranaka. Rezultat bi bio kompromisni model Statuta koji u svojim ključnim elementima odgovara i vojvođanskoj vlasti, ali i opoziciji. Statut i Zakon o nadležnostima trebalo bi da budu dugoročni, strateški akti, u potpunosti oslonjeni na Ustav Srbije.
 

Da li je izvodljiv takav kompromis kada već u startu postoje drastična razmimoilaženja o nivou autonomije Vojvodine?

- Ustav je dao okvire za autonomiju. Vojvodini ne treba ni izvršna, ni sudska, ni zakonodavna vlast, za koju se zalaže sadašnja pokrajinska vlast, već autonomija koja nije suprotstavljena Republici.
 

Učestvujete li u kreiranju Zakona o finansiranju, oko kojeg su se nedavno dogovorili ministar Dinkić i predsednik Vlade APV Bojan Pajtić?

- Ne. To se izbegava da ne bi bila otvorena mnoga pitanja, a jedno od njih je analiza svih rashoda APV. I dalje je nepoznanica kako se troši novac na koji APV prema Ustavu Srbije ima pravo. Na tom pitanju DS je pala proteklih godina, što potvrđuje i najnovija afera o potrošenim stotinama miliona iz pokrajinskih rezervi za kupovinu izbornih glasova.
 

Kakva je saradnja pokrajinske administracije sa "prekomponovanim" opštinama?

- Tu ima ozbiljnih teškoća. Neki predstavnici Vlade Vojvodine ne shvataju da je prošlo vreme njihove apsolutne vlasti. Ima dubokih rovova, kao na primer kada potpredsednik Vlade Goran Ješić poručuje da ne priznaje naprednjačku vlast u Novom Sadu. Znači li to da ne priznaje ni projekte koje nudimo pokrajinskim fondovima? A mnogo je projekata kao što je vodosnabdevanje Banata, izgradnja auto-puta Zrenjanin - Novi Sad, oko kojih moramo svi da se okupimo.
 

Primer iz Smederevske Palanke svedoči da i u naprednjačkoj koaliciji ima problema - tamo su SPS i URS istisnuli SNS iz vlasti...

- Ne očekujem da se to prenese na druge opštine. To je izolovan primer, koji je, istina, nas u SNS zaboleo, ali verujem da će naši koalicioni partneri uvideti grešku.

2024 © - Vesti online