Petak 19.10.2012.
13:02
Lj. Ivanović - Vesti

Novac dostupan i bez članstva u EU

Tanja Miščević, profesor na Fakultetu političkih nauka
 

A šta ako ostanemo samo u statusu kandidata, bez pregovora, kao recimo Turska?
- Ništa. Srbija je do sticanja statusa kandidata iz Instrumenta predpristupne pomoći (IPA fondovi) imala na raspolaganju dve od pet komponenata i to one za prekograničnu saradnju i reformu administracije. Čim smo dostigli status kandidata otvorene su i komponente ruralnog razvoja, u kojem su poljoprivreda, regionalni razvoj i infrastruktura.


Dakle, s pregovorima ili bez njih, ti su fondovi raspoloživi?
- Tačno tako. Od sticanja statusa kandidata pa sve do punopravnog članstva, Srbija ima svih pet komponenata IPA fondova na raspolaganju. To će se promeniti punopravnim članstvom kad više nećemo imati predpristupne fondove, već kohezione fondove koje koriste zemlje članice.
 

Investitorima nije svejedno

Da li je neka zemlja kandidat koji pregovara ili stagnira, jako je važno jer to govori o ambicijama i perspektivi zemlje, ističe Tanja Miščević.
- To je znak za investitore, za međunarodne finansijske institucije. Kad neko iz EU želi da investira u državu van Unije, i te kako se raspituje o odnosima EU s tom zemljom i kuda ta zemlja ide. Zato nikako nije svejedno hoćemo li i kada pregovore otvoriti - kaže Miščevićeva.

Postojeći budžet EU važi do 2013, kada se usvaja novi. Na koliko novcu u idealnim uslovima možemo da računamo?
- To je teško reći precizno jer debata o tome još traje i nikakav dokument nije usvojen. S jedne strane taj će budžet biti manji, jer se ceo budžet administracije u Briselu smanjuje kao posledica ekonomske krize. Ali, za Srbiju to u apsolutnom iznosu znači više novca jer se otvaraju tri nove komponente koje nam dosad nisu bili na raspolaganju.


A koliko smo dosad uspevali da iskoristimo od novca EU fondova?
- Naša efikasnost je tu sjajna i uspeli smo projektima da privučemo više od 90 odsto opredeljenog novca za zemlje kandidate, odnosno potencijalne kandidate.


Koliko je to novca?
- Bilo je približno 200 miliona evra godišnje. Koliko će biti posle 2013. tek ćemo videti.


Dakle, vi ste optimista da ćemo uspešno rukovoditi tim projektima?
- Apsolutno. Ljudi koji se tim poslom bave su profesionalci i oni su radili u četiri prethodne vlade. To nimalo nije političko pitanje.
 

Uslovi stavljeni na papir

Nemačka je saopštila sedam uslova za napredak u integracijama, što je direktna rampa Beogradu u napretku s EU. Kako vidite te nove uslove?
- Ovi uslovi su i ranije bili, na jedan ili drugi način, predstavljani, veći broj njih je i u odluci Saveta ministara o dobijanju statusa kandidata. Novina je što su svi sada stavljeni na papir - naglašava naša sagovornica.

2025 © - Vesti online