Petak 12.10.2012.
21:33
Beta

"Nije ugrožen bezvizni režim sa EU"

MUP nastoji da smanji broj lažnih azilanata: Nenad Banović
 

Banović je rekao da je u prvih osam meseci broj lažnih azilanata iz Srbije u Nemačku iznosio 2.714, a da je septembra porastao broj zahteva, posle odluke nemačkog Ustavnog suda da se povećaju novčana davanja tražiocima azila.

Kako je naveo, tom odlukom nemačkog suda su socijalna davanja za tražioce azila izjednačena sa socijalnim davanjima za najugroženije kategorije nemačkog stanovništva.

Suspendovati bezvizni režim Srbiji


Poslednjih meseci broj zahteva za azil koji su podneli građani Srbije je dramatično porastao, a za to postoji samo jedna opcija - suspendovati bezvizni režim. To je za B92 rekao Joahim Herman, ministar unutrašnjih poslova Bavarske.

 

"Jasno je jasno da u Srbiji ne postoji politički ili verski progon ljudi. Ta masovna zloupotreba azila u Nemačkoj nije prihvatljiva. I zato se to mora zaustaviti. Ja sam tokom prošle godine, kada su ove brojke bile znatno manje, zamolio ministra unutrašnjih poslova Srbije da reaguje na odgovarajući način. Ti napori očigledno nisu urodili plodom jer je broj potražilaca azila iz Srbije rastao iz meseca u mesec. U toj situaciji postoji samo jedna mogućnost za Evropsku Uniju - da se supenduje bezvizni režim“, rekao je Herman.

 

On je rekao da ako Srbiji pođe za rukom da priguši tu masovnu zloupotrebu institucije dodele azila, onda bi to za Nemačku bilo u redu, jer oni nisu jedina zemlja koja se suočava sa masovnim zahtevima za dodelu političkog azila od osoba poreklom iz Srbije.

"Ako je (novačni iznos za one koji traže azil) bio 400 evra, sada je podignut na više od 800 evra i to je bila incijalna kapisla za pojačan priliv tražilaca azila, ne samo iz Srbije, već i iz drugih zemalja", rekao je Banović.

Banović je rekao da MUP Srbije pažljivo prati situaciju i sa kolegama iz Nemačke nastoji da smanji broj lažnih azilanata. Načelnik Uprave granične policije Srbije rekao je i da bi pomoglo kada bi Nemačka skratila rok za obradu zahteva za azil iz Srbije i stavila Srbiju na listu sigurnih zemalja kao što su to uradile Švedska, Norveška i Belgija. One su time smanjile broj lažnih azilanata iz Srbije.

2024 © - Vesti online