Petak 12.10.2012.
16:13
rts.rs

Crna Gora: Ko kroji biračke spiskove?

Foto - arhiva: Podgorica
 

Nevladina organizacija MANS podnela je, uoči parlamentarnih izbora u Crnoj Gori 14. oktobra, krivičnu prijavu protiv nadležnih ministara i njihovih pomoćnika, zbog sumnje da je mnogo neregularnosti u biračkom spisku. Slične primedbe ima i opozicija.

Iz vladajuće crnogorske koalicije odgovaraju da su priče o šest hiljada mrtvih i 14.000 dvostruko upisanih u birački spisak netačne i zlonamerne, odnosno alibi opozicije za izborni poraz.

Krivična prijava protiv Lukšića

Mreža za afirmaciju nevladinog sektora (MANS) podnela je krivične prijave protiv crnogorskog premijera Igora Lukšića, direktorke Zavoda za zapošljavanje Vukice Jelić i šefa Uprave za kadrove Svetlane Vuković, zbog zloupotrebe projekta zapošljavanja visokoškolaca u izborne svrhe.

 

U toj nevladinoj organizaciji su naveli da su zavod i uprava 10. septembra objavili pozive državnim organima i poslodavcima za učešće u programu stručnog osposobljavanja visokoškolaca.

 

MANS je ukazao da je, nakon objave poziva koji je otvoren do 15. oktobra, u promociju programa uključena većina ministara koji su to zloupotrebili u predizbornoj kampanji.

 

Sve to pokazuje da je Vlada Crne Gore osmislila projekat zapošljavanja visokoškolaca isključivo u izborne svrhe, radi ostanka na vlasti vladajuće koalicije, kako bi se visokoškolcima omogućio pripravnički staž zarad očekivane podrške na izborima , saopšteno je iz MANS-a.

Prema prošlogodišnjem popisu, u Crnoj Gori živi 475.000 punoletnih građana. A prema biračkom spisku za predstojeće izbore, glasača je 514.000. Velika razlika između ta dva podatka posledica je činjenice da je značajan broj ljudi iz dijaspore i dalje u biračkom spisku.

"Vlast to ume da zloupotrebi tako što imaju informacije ko iz dijaspore na dan izbora neće biti tu, pa onda izdaju ad hok lična dokumenta nekom licu koje se zatekne u Crnoj Gori, koje inače nema biračko pravo, pa mu onda izdaju linu kartu sa njegovom fotografijom, a podacima onog lica koje je u biračkom spisku a zna se da neće doći", kaže Velizar Kaluđerović iz Socijalističke narodne partije.

Miodrag Vuković iz Demokratske partije socijalista takve tvrdnje naziva elementarnim i notornim budalaštinama.

"Naš spisak je dostupan strankama četiri godine, ne samo pred izbore, to je presedan. Naš birački spisak je dostupan i nevladinim organizacijama, da vide da li ima mrtvih duša, dvostruko upisanih. I sad je kao namešten da neko dobije izbore. Nađite mi tu logiku", kaže Vuković.

Iz opozicije podsećaju da im vlast nikada nije omogućila da uporede bazu podataka ličnih karata i bazu podataka birača, a iz nevladinih organizacija upozoravaju da i jedni i drugi zloupotrebljavaju lične podatke birača u akciji "Siguran glas".

"To govori da se aktivistima ne daju samo infrmacije ko su potencijalni birači, već i jedinstveni matični broj, koji omogućava pristup svim javnim bazama podataka", navodi Zlatko Vujović iz crnogorskog Centra za monitoring.

Da bi se otkolonile sumnje o neregularnostima u biračkom spisku, u Centru za monitoring smatraju da bi u Crnoj Gori, baš kao i u Srbiji i Hrvatskoj, trebalo promeniti Zakon o prebivalištu.

Kako mnogi, iz različitih razloga, prijavljuju lažno prebivalište, savetuju izmene zakona koje podrazumevaju terensku proveru tačnosti podataka iz prijave prebivališta.

2024 © - Vesti online