Sreda 10.10.2012.
14:53
RTS

Srbi i Albanci: Paralelni kosovski svetovi

Jedva žive i jedni pored drugih, a kamoli zajedno
 

Većina kosovskih Albanaca i Srba međusobno ne komunicira, a Albanci su ti koji manje prihvataju Srbe, ističući u većoj meri od Srba, da su međuetnički odnosi na Kosmetu napeti i da se ne poboljšavaju.


Najnovije istraživanje UNDP-a na Kosovu i Metohiji, urađeno za novembar prošle i april ove godine, pokazuje da 78 odsto Albanaca smatra da su međuetnički odnosi napeti i da se ne poboljšavaju, dok je procenat Srba koji misle isto 62 odsto.

Među kosovskim Srbima je 35 odsto njih koji bi sa Albancima zajedno da žive ili rade, dok je manje od 30 odsto Albanaca koji su spremni na isto sa Srbima. Istraživanje agencije "Javni puls" pokazuje da su Albanci manje spremni da rade, stupaju u bračne vode i žive u istom gradu od kosovskih Srba i da njihova spremnost opada od novembra 2010. godine.

Oko 29 odsto ispitanika iz reda kosovskih Albanaca se slaže da radi na na istom mestu sa Srbima, dok se 27 odsto njih slaže da živi u istoj ulici sa Srbima. Postotak Albanaca spremnih za brak sa pripadnikom ili pripadnicom srpske zajednice je manji od jedan.

Kombinacijom odgovora kosovskih Srba i Albanaca u kojima su izrazili njihove
stavove prema zajedičkom životu, radu ili stupanju u bračne vode, UNDP je zaključio da kosovski Albanci pokazuju, da manje društveno prihvataju zajednicu kosovskih Srba.

Rezultati istraživanja iz aprila 2012. godine pokazali su da većina, oko 70 odsto, svih stanovnika Kosova i Metohije, bez obzira na njihovu etničku pripadnost, nisu ostvarivali kontakte sa pripadnicima drugih etničkih grupa u poslednja tri meseca. Samo osam odsto stanovnika Kosova su ostvarivali kontakte sa pripadnicima drugih etničkih grupa jednom ili dva puta, dok je 16 odsto ostvarivalo međuetničke kontakte više od tri puta u poslednja tri meseca.

Analiza podataka po etničkoj pripadnosti pokazuje da je odnos onih koji nisu ostvarivali kontakte sa pripadnicima drugih etničkih grupama u poslednja tri meseca najviši među Albancima (70 odsto), a slede ih Srbi (65 odsto) i drugi predstavnici iz reda manjinskih zajedinica (18 odsto).

2024 © - Vesti online