Savet bezbednosti najoštrije osudio Siriju zbog granatiranja Turske
U napadu je poginulo petoro žena i dece, a kao odgovor, Turska je uzvratila napadima na teritoriju Sirije i usvajanjem zakona u kojem se odobravaju vojne operacije protiv susedne zemlje.
SAD, zemlje Zapada i Turska želele su vrlo oštar tekst saopštenja, dok je blaži tekst gurala Rusija, najvažniji saveznik Sirije. Ove razlike su prevaziđene posle gotovo celodnevnih pregovora.
U saopštenju, koje je dobilo podršku svih 15 članica, najmoćnije telo UN je ocenilo da incident u gradu Akčakale “pokazuje koliki uticaj kriza u Siriji ima na bezbednost njenih suseda i na regionalni mir i stabilnost”.
Članice Saveta bezbednosti izrazile su saučešće porodicama žrtava kao i vladi i narodu Turske. One su takođe zatračile da se odmah prekinu takva kršenja međunarodnog prava i pozvale vladu Sirije “da potpuno poštuje suverenitet i teritorijalni integritet suseda”.
Rusko pristajanje na formulaciju da je Sirija granatiranjem prekršila međunarodno pravo ključni je ustupak Moskve.
Prvobitni nacrt saopštenja koji je predlagao Zapad podržao je Azerbejdžan. U njemu se “najoštrije” osuđivalo granatiranje, koje je ocenjeno kao kršenjem međunarodnog prava. U ruskim amandmanima nigde se nije spominjalo to kršenje.