Đukanović: Srbija treba da ima važno mesto u regionu
"Nadam se da će nove vlasti uskoro uspeti da konsoliduju ekonomske i demokratske procese u Srbiji, da uhvate priključak sa evropskim integracijama i zauzmu svoje važno mesto na putu svih država regiona ka evropskim integracijama, a onda će to, siguran sam, doprinositi i dobrosusedskoj saradnji... i zauzimanju one važne pozicije koju Srbija treba da ima u regionu Zapadnog Balkana", rekao je Đukanović za Prvi program Radio Beograda.
Bivši crnogorski premijer ubeđen je da će se odnosi Srbije i Crne Gore razvijati u pozitivnom pravcu.
"U to me uvereva i sadržaj razgovora s predsednikom Nikolićem i ono što prepoznajem kao politiku prvih meseci funkcionisanja nove vlasti u Srbiji", rekao je Đukanović, dodajući da je tim odnosima "potrebno i vreme".
Lider vladajuće crnogorske partije ocenio je da Srbija danas ima državnu vlast koja je "veoma opravdano i veoma konstruktivno" okrenuta pre svega rešavanju ključnih problema u zemlji.
"Ukoliko Srbija bude uspešno rešavala svoje probleme, što ja iskreno želim i čemu se najiskrenije nadam, onda nema nikakve sumnje da će Srbija svojom veličinom i svojim ukupnim potencijalom zauzimati poziciju koja joj pripada u regionu", rekao je Đukanović.
On je dodao da Srbija "po svojim resursima treba da postane vodeća država Zapadnog Balkana", ali je naglasio da to "ne može ostvariti na način na koji je to u pojedinim prethodnim etapama rađeno, nametanjem svoje liderske pozicije a da pritom to liderstvo niste zaslužili učincima u vlastitoj kući".
Lider DPS-a je rekao da je spreman na razgovore o pitanju relaksacije režima dvojnog državljanstva između Srbije i Crne Gore.
Na pitanje o statusu srpskog jezika u Crnoj Gori, Đukanovć je ponovio da nema nikakve dileme da se u Srbiji, BiH, Hrvatskoj i Crnoj Gori, lingvistički gledano, koristi jedan jezik ali je, sledeći novu političku realnost, svaka od tih država svoj jezik nazvala državnim imenom, pa tako i Crna Gora.
"Crna Gora je iskoračila korak dalje pa, pored toga što je crnogorski jezik službeni, postoje i jezici u službenoj upotrebi", među kojima su i srpski i bosanski i hrvatski jezik, dodao je lider DPS-a.
Đukanović je za Radio Beograd ocenio da su "rešenja dobro trasirana" ali da je "potrebno vreme da se sasvim slegne tenzija iz predreferendumskog perioda" (o samostalnosti Crne Gore) i da "svi prihvate novu realnost".