Ponedeljak 01.10.2012.
18:50
tportal

Moćni zemljotresi prvi znak da se lomi Zemljina kora

Zemljina unutrašnjost kuljapod pritiskom, i usled sile potiske, dolazi do rasedanja i nabiranja tektonskih ploča. Ova prirodna pojava kriva je i za brojne zemljotrese i cunamije
 

Prema izveštaju predstavljenom u uglednom časopisu "Nature" niz nedavnih potresa, u kojem je najsnažniji bio magnitude 8,7, pokazuje da bi Indo-australijska ploča mogla da se raspukne na pola. Ali to nije nešto što će se dogoditi odjednom već kroz milione godina.

"To je proces koji je verovatno počeo pre osam do deset miliona godina pa možete da zamislite koliko će još trebati da se stvori klasična granica ploča", rekao je francuski naučnik Matijas Delesklus.

Sumatra se nalazi na mestu sudaranja Indo-australijske i Sundanske ploče. Ovi veliki delovi čvrste Zemljine kore približavaju se jedan drugom brzinom od pet do 10 centimetara godišnje. Izdužena Indo-australijska ploča, koja se proteže najvećim delom Indijskog okeana, podvlači se pod Sundansku na kojoj se nalaze ostrva Indonezije. Trenje koje pritom nastaje, uzrok je većine moćnih potresa od kojih je jedan 2004. uzrokovao cunami. Međutim, podrhtavanje tla 11. aprila 2012., iako je bilo ogromnih razmera, nije uzrokovalo nikakav cunami. Naučnici smatraju da se ovakve razlike u efektima mogu objasniti prirodom raseda. Naime, čini se da je novi rased tzv. horizontalnog tipa koji, za razliku od vertikalnih, ne stvara cunamije. Osim toga travanjski potresi dešavali su se mnogo zapadnije na samoj Indo-australijskoj ploči u području koje je puno velikih deformacija i brojnih napuklina.

Dr. Delesklus kaže da kretanja na krajevima ploče očito utiču na njenu sredinu.

"Australija se već kreće u odnosu na Indiju kao i Indija u odnosu na Australiju", rekao je i dodao: "Razdvaja ih mnogo raseda. Ako pogledate Zemlju danas, među pločama uvek postoji samo jedan rased. Dakle, u procesu o kojem mi govorimo iz više raseda stvara se jedan. To je pitanje – mi ne znamo koliko treba da jedan oslabi i lokalizuje sve deformacije te da svi ostali prestanu da budu aktivni. Trenutno je u Indijskom okeanu aktivno mnogo raseda."

2024 © - Vesti online