U istoj školi deca uče dve istorije
Da apsurd bude veći, oni će tokom ovih časova biti i fizički razdvojeni, odnosno pratiće ove predmete u različitim učionicama.
Direktor škole Marinko Backović smatra da je uvođenje dvostrukog obrazovnog sistema greška, ali tvrdi da je sve urađeno po zakonu.
Nov naziv školeNapori srpske zajednice u Srebrenici da se ne dozvoli promena naziva OŠ "Petar Petrović Njegoš" ipak nisu urodili plodom. |
- Od ove godine bošnjački mališani će u grupi nacionalnih predmeta - maternji jezik, istorija i geografija - učiti po planu i programu Tuzlanskog kantona, dok će srpska deca nastaviti da uče po planu i programu Republike Srpske. Ne smatram da je ovo rešenje dobro, ali Bošnjaci su iskoristili svoje pravo u skladu sa zakonima RS - kaže Backović i objašnjava da su deca već počela da se navikavaju da tokom maternjeg, istorije i geografije jedni odlaze u jednu, a drugi u drugu učionicu. Backović se ipak ne plaši incidenata zbog "naučenih istorijskih lekcija".
- Koliko sam upoznat, i jedni i drugi udžbenici iz istorije se veoma malo bave poslednjim Otadžbinskim ratom, pa se ne treba plašiti zbunjivanja dece. Osnovna razlika je u bavljenju ranijom istorijom i poimanju nacionalnih junaka. Ipak, verujem da će ovo biti samo prelazno rešenje i da će neki pametni ljudi, pre nego što u istorije stignu događaji iz bliske prošlosti, ipak smisliti bolje rešenje od ovog - veli Backović.
S druge strane, predstavnici srpske zajednice u Srebrenici ne kriju ogorčenje zbog toga što se u Republici Srpskoj uči po programu iz Federacije. Većina naglašava da ovakva podela nikako neće doprineti pomirenju, već još dubljoj podeli dva naroda.
Bosanski predaje nastavnik srpskogU nedostatku nastavnog kadra, trenutno grupu nacionalnih predmeta Bošnjacima predaju srpski nastavnici. Direktor škole kaže da je i to u skladu sa zakonom. |
- Odeljenja u toj školi su mešovita, a sada će bošnjačka deca na svojim časovima učiti kako su Srbi tokom istorije bili agresori, a srpski mališani o vekovnim stradanjima. Pri tom, bošnjački osnovci će u pola noći znati koliko Zenica ili Bihać imaju stanovnika, ali ne i koji je glavni grad Republike Srpske. Nažalost, nastavljeno je s razdorom dva naroda i još jednom se pokazalo da nije bitna nauka, već da muslimani žele da svojoj deci od malih nogu usade u glavu kako nema života sa susedima Srbima - kaže ogorčeno predsednik SDS-a u ovom gradu i direktor srednje škole Momčilo Cvjetinović.
Prema njegovim rečima, greška države je što je još pre desetak godina, pod pritiskom međunarodne zajednice, dozvolila da se ovakav sistem primenjuje u Potočarima i drugim srebreničkim mestima gde su Bošnjaci u većina.
- Nažalost, niko ne govori da u školu u Potočarima idu i srpski mališani koji uče isključivo po obrazovnom programu iz Federacije - zaključuje Cvjetinović.
Inače, udžbenici po kojima će ubuduće učiti bošnjačka deca ne mogu se kupiti ni u jednoj knjižari u Srebrenici, a prema rečima prodavaca, deca do njih dolaze tako što se direktno naručuju u Tuzli.