Sreda 26.09.2012.
14:10
Beta

"Da nismo prihvatili dogovor, bilo bi gusto"

 Nikolić ne treba da sedne za sto : Ni vođa terorističke Al Kaide, koga su ubili američki vojnici, nije bio osuđen, ali SAD nisu razgovarale sa njim
 

"Postoji manevarski prostor gde Beograd može da nastoji da izvrši korekciju nekih elemenata koji su dogovoreni, posebno o pitanju integrisanog upravljanja - da li administrativnim prelazima ili granicama, odnosno kod tog postavljanja jednog zajedničkog punkta", rekao je Drecun novinarima u Skupštini Srbije povodom sporazuma o zajedničkom upravljanju prelazima sa Kosovom.

Ne za isti sto

 

Na pitanje da li bi zvaničnici Srbije mogli da razgovaraju sa premijerom Kosova Hašimom Tačijem koji se u izveštaju izvestioca Saveta Evrope Dika Martija navodi kao vrh organizacije koja je trgovala organima otetih Srba, on je kazao da bi bilo nemoralno
tražiti to od Beograda.

 

"Video sam obrazloženje zvaničnika SAD koji kaže da Tači nije  osuđen za neko krivično delo, ali to što on nije osuđen, zaslužne su upravo SAD i Velika Britanija i neke druge zemlje", kazao je Drecun.

 

On je dodao da ni vođa terorističke Al Kaide, koga su ubili američki vojnici, nije bio osuđen, ali SAD nisu razgovarale sa njim.

 

"Mislim da je nemoralno tražiti od Srbije da bilo koji naš zvaničnik, kao predsednik i premijer, sedne za sto sa Tačijem koji je opravdano osumnjičen za najteža krivčna dela", rekao je Drecun.

Predsednik Odbora za Kosovo i Metohiju je naveo da je problematično samo prisustvo carinika koje bi na prelazima postavila Priština jer se oni ponašaju, kako je ocenio, kao da rade u "ime samoproglašene albanske države na Kosmetu".

"Srbija ne priznaje tu nasilnu secesiju i tu se i otvara prostor za snažno delovanje naše diplomatije i političara da se tu izvrši korekcija i umanje se negativne posledice onoga što je dogovorila prethodna vlast", naveo je Drecun.

Po njegovim rečima, ozbiljna država ne može da pravi diskontinuitet u međunarodnom delovanju jer međunarodni sporazumi važe "kao konstanta", bez obzira na promenu vlasti u nekoj državi.

"Nećemo se odreći onoga što je prethodna vlada potpisala, ali ćemo prihvatiti realizaciju toga i korigovati neke elemente tog dogovora", naveo je Drecun.

Po njegovim rečima, kada se postigne politički dogovor, može se brzo obaviti i tehnički deo.

"Ako se dogovori da li će biti carina pod patronatom Euleksa ili će tu biti i takozvani carinici iz Prištine, to tehnički nije teško realizovati. To ne zahteva mnogo vremena", naveo je Drecun.

On je ocenio da je neozbiljan stav opozicije prema pitanju Kosova. "(Predsednik Srbije Tomislav) Nikolić je u govoru u UN definisao najvažnije odredbe platforme i rekao je da Srbija neće ni eksplicitno, ni implicitno priznati jednostranu nezavisnost Kosova", naveo je Drecun.

Po njegovim rečima, iz govora Nikolića može se zaključiti da će Srbija pokušati da "relaksira situaciju" jer su nastavljeni pritisci međunarodne zajednice.

"Pokušaćemo da od dela međunarodne zajednice koja ne priznaje Kosovo, da se i Priština natera da u te razgovore uđe s težnjom da naporavi kompromis, i da ne dođe do najlošijeg i neodrživog rešenja: da jedna strane dobije sve, a druga izgubi sve", kazao je Drecun.

Dodao je da opozicija nema ni moralnog opravdanja, ni argumenata da kritikuje jer je prošlo jedva dva meseca od formiranja nove vlade.

"Ovo su poslednji pokušaji EU i SAD da pritiscima i intenzivnom kampanjom nateraju Beograd da de fakto prizna nezavisnost Kosova. Posle toga više na raspolaganju nemaju ništa i kosovski problem ulazi u fazu zamrznutog konflikta koji će se možda rešiti, moj je stav, na nekoj međunarodnoj konferenciji", kazao je predsednik
skupštinskog odbora.

2024 © - Vesti online