Sreda 19.09.2012.
08:00
Vestionline

Ovako "trči" spermatozoid ka jajnoj ćeliji

Najgori su hiperaktivni spermatozoidi koji "zalutaju" i izgube smer
 

Nova tehnologija snimanja, slična onoj koja se koristi kod pametnih telefona i digitalnih kamera, trebalo bi da omogući kvalitetnije testiranje plodnosti muškaraca, kao i uvid u ponašanje drugih mikroorganizama, kažu stručnjaci.

Ljudsku spermu teško je proučavati jer je mala i vrlo brza čak i za mikroorganizme. Vođa istraživanja Ajdogan Ozkan kaže da su se uprkos tome odlučili da testiraju svoju tehniku upravo na spermatozoidima jer oni spadaju u najvažnije mikroorganizme.

Ozkanov tim je u svom istraživanju spermu postavio na silikonski senzor. Potom ju je osvetlio crvenim i plavim LED svetlom iz različitih smerova. U eksperimentu je korišćeno oko 24.000 ćelija. Svaki spermatozoid bacao je dve različito obojene senke koje je beležio silikonski čip. Ovi podaci konačno su kombinovani pomoću računara kako bi se rekonstruisale krivudave putanje muških polnih ćelija.

Obični optički mikroskopi mogu da prate tek vrlo ograničen broj spermatozoida, dok se novom tehnikom istovremeno može snimati više od njih 1.500, objasnio je Ozkan.

Prikupljeni podaci pokazali su da većina spermatozoida sledi putanju koja je manje-više pravolinijska. Međutim, neki plivaju kao po spirali. Postoje i oni, koje su naučnici nazvali hiperaktivnim, koji vrlo često menjaju putanju, tako da ponekad zaplivaju čak i u suprotnom smeru.

Naučnici za sada ne znaju da li postoji neka veza između zdravlja spermatozoida i stila plivanja, međutim nova metoda snimanja trebalo bi da otvori mogućnost takvih istraživanja u budućnosti.

2024 © - Vesti online