Najpoznatiji robot stiže u Beograd
Njegovo gostovanje biće i svojevrsno odavanje počasti nedavno preminulom akademiku Miomiru Vukobratoviću čija su otkrića omogućila nastanak robota koji hodaju.
ASIMO je robot koji hoda, razgovara, prepoznaje ljude u svojoj okolini i jedini humanoid koji može da hoda uz stepenice. Napravljen je 2000. godine posle više od decenije i po razvoja u kompaniji "Honda". Zamišljen je kao asistent ljudima u svakodnevnom životu, ali ga i dalje nema u prodaji. Može se videti samo na najvećim naučnim sajmovima ili kada ide u posetu državnicima poput američkog predsednika.
Razvoj svih humanoida, pa i ASIMA, omogućio je teorijski rad profesora Miomira Vukobratovića zahvaljujući kome su roboti konačno prohodali i postali nalik na "kolege" iz naučno-fantastičnih filmova.
"Razvoj robotike u drugoj polovini 20. veka posle početnog optimizma udario je u zid suočen sa velikim problemom - kako napraviti robota koji hoda na dve noge", objašnjava Slobodan Bubnjević iz Centra za promociju nauke koji organizuje "Dane budućnosti".
Nastup na KolarcuASIMO će nastupati 24, 25. i 26. septembra na "Kolarcu". Svečano otvaranje je prvog dana u 18 sati, a u naredna dva dana zakazano je ukupno 12 predstava. Ulaznice u slobodnoj prodaji koštaju 200, a za organizovane posete 100 dinara. ASIMO će govoriti o svojim utiscima o Srbiji, a na specijalnoj bini u Kolarcu će demonstrirati kako poslužuje piće, šutira loptu, penje se uz stepenice, razgovara... |
"To je rešeno krajem šezdesetih godina u Beogradu. Profesor Vukobratović objavio je rad o tački nula momenta. On je uočio da prilikom kretanja čoveka postoji tačka u kojoj je moment svih sila jednak nuli. Na osnovu toga svi roboti koji hodaju danas računaju moment sile i vrše korekcije koji im omogućavaju da se kreću poput ljudi".
ASIMO je nešto sitniji od prosečnog čoveka. Visok je oko 130 centimetara i težak svega 48 kilograma. Njegovo ime je engleski akronim za "napredni korak u inovativnoj mobilnosti". Nije verovatno savim slučajna ni sličnost sa imenom čuvenog pisca naučne fantastke Isak Asimova.
Profesor Miomir Vukobratović učio Japance roboticiProfesor Miomir Vukobratović jedan je od pionira humanoidne robotike i osnivač "beogradske škole robotike". Bio je redovni član SANU. Japanski robotičari često govore da je interesovanje za robotiku u toj zemlji počelo posle Vukobratovićeve serije predavanja na tamošnjim univerzitetima i institutima sedamdesetih godina. Predvodio je i tim koji je početkom sedamdesetih godina razvio prvi aktivni egzoskelet za paraplegičare koji je finanisirala američka Nacionalna fondacija za nauku. Egzoskelet je danas izložen u Politehničkom muzeju u Moskvi. Umro je 11. marta ove godine. |
"Populaciju" ASIMO robota čini pet modela koji su napravljeni u pedesetak primeraka. Fizički veoma slični, vremenom su postajali "pametniji", pokretniji i sposobniji. Danas mogu da govore čak i znakovni jezik a poslednji napravljeni primerci mogu da ostvare međusobnu interakciju.
Međutim, iako može da odgovara na pitanja i reaguje shodno situaciji još je daleko dan kada će neki ASIMOV rođak postati zaista inteligentan. Nauka će najpre morati da pronađe odgovor na pitanje kako ljudski mozak funkcioniše, da bi nešto slično mogli da ugradimo u robote.