Utorak 18.09.2012.
12:33
N. S. Preradović - Vesti

Neće biti ni za hleb

Sirotinja na svakom koraku: Sve više građana Srbije nema sredstava za život

Samo do kraja godine, kako je prilikom posete Nemačkoj izjavio Aleksandar Vučić, potpredednik Vlade, Srbiji je potrebno oko tri milijarde evra za puko preživljavanje. Spoljni dug zemlje premašio je 24 milijarde evra, a niko ne zna da li će Srbija nakon propalih pregovora sa MMF-om uspeti da dobije kredit od koga bi isplaćivala penzije i socijalna davanja, pa su sve oči uprte u obećanu milijardu dolara ruske pozajmice.

Koliko je situacija dramatična govori i izjava ministra finansija i privrede Mlađana Dinkića koji je govoreći o povećanju PDV-a poručio građanima "da će teže živeti, ali da neće umreti!"


Koliko su građani Srbije osiromašili najbolje se vidi na primeru goriva. Primera radi, u septembru prošle godine za jednu prosečnu zaradu mogao je da se natoči 301 litar evropremijuma (benzina), a sada svega 246 litara ili jedan ceo rezervoar manje.
Slična situacija je i mesom, naime, za jednu platu početkom prošle jeseni moglo je da se pazari 85, a sada svega 58 kilograma svinjskog buta, pa tako nije ni čudo što veliki deo srpskih porodica nema nijednom nedeljno šniclu u tanjiru.

Građani neće umreti: Ministar Mlađan Dinkić

Gotovo dve trećine stanovnika je siromašno, a najavljeno povećanje PDV-a i akciza svakako će i dalje srozati životni standard. Cene u Srbiji dakle neće mirovati, a inflacija će, prema proceni Narodne banke, u ovoj godini sigurno premašiti 10 odsto, što nas stavlja u sam vrh evropskih zemalja po visini ove stope.


Da će Srbija 2012. završiti sa dvocifrenom inflacijom bilo je jasno već u avgustu, kada je zabeležena značajno veća stopa od uobičajene. Razlog za to je letnji talasa poskupljenja prehrambenih proizvoda, ali i (što je za avgust neuobičajeno) rasta cena voća i povrća.

Šta se moglo kupiti lane, a šta sad

godina    plata    evropremijum (I)  ulje (l)  svinjski but (kg)   kafa (kg)     čokolada
2011.   385 evra       301                270           85                    49           43,5
2012.   350 evra       351                267           58                    46           41,2


Komentarišući pad kupovne moći ekonomista Vladana Hamović kaže da su se građani Srbije odavno odrekli mnogih stvari kao što su, na primer, letovanja i zimovanja.
- Ovo što sada imamo je puko preživljavanje, nema govora o standardu. Standard imaju Nemci, Francuzi, dok smo mi svedeni na krpljenje od prvog do prvog - kaže dr Hamović.

Gorivo sve skuplje
 


Ekonomista Dragovan Milićević kaže da su već sada mnogi građani gladni, a ako se nešto ne preduzme, biće još više siromašnih.


- Već sada je u Srbiji meso skuplje nego u Grčkoj, a plate su manje. Sada plaćamo danak lošoj ekonomskoj politici i potpunom zanemarivanju poljoprivrede - kaže Milićević.

Bivša vlast krila dugove

Milica Bisić

Savetnik u Ministarstvu finasija Srbije Milica Bisić izjavila da su podaci o finansijama države u poslednjih sedam-osam godina bili sve manje transparentni. Ona je rekla da nije postojao nijedan razlog zbog čega bi bilo koji podatak bio skrivan, tajnovit i nedostupan javnosti.


To je izjavila odgovarajući na pitanja vezana za izjavu ministra finansija Mlađana Dinkića da su prethodno Ministarstvo finansija i premijer Mirko Cvetković falsifikovali podatke o visini javnog duga na kraju 2011. godine, navodeći da on iznosi 45,1 odsto bruto domaćeg proizvoda, umesto 49,6 odsto. Bisićeva je dodala da će tu informaciju kao i sve ostale nabolje proveriti Državna revizorska institucija posle čega će biti jasna slika o svemu.


I u Institutu za tržišna istraživanja smatraju da će poskupljenja pogubno uticati na dalje siromašenje.


- I bez bez novih poskupljenja, narod teško živi. A nova poskupljenja su teret na sirotinju, prvo siromašni će da stradaju, pa redom. Prema tome, poskupljenja nikako, bilo kako da ih obrazlažu, nisu dobra i u svakom slučaju udaraju po sirotinji - ističe dr Miloje Kanjevac, direktor Instituta za tržišna istraživanja.
 

Građani prazne rafove

Građani Srbije ovih dana prazne rafove i kupuju ulje i šećer, pa je već nekoliko dana primetna sporadična nestašica ovih namirnica. Trgovci kažu da su dobavljači smanjili isporuku tih namirnica, koje se vrlo brzo rasprodaju kad stignu u prodavnice. Građani strahuju od nestašice ovih životnih namirnica, ali ih više brinu nezvanične najave poskupljenja.

2024 © - Vesti online