Bos sa američke crne liste
KELJMENDI IZBEGAO HAPŠENJE: Akcija SIPA u Sarajevu
Kako je saopštio Sadik Ahmetović, ministar sigurnosti BiH, Interpolova poternica za Keljmendijem biće uskoro raspisana. On je dodao i da bosanska policija zna gde se odbegli narko-bos krije, a prema informacijama koje su izašle u javnost, Keljmendi se nalazi u Crnoj Gori.
Keljmendi se često u javnosti pominjao kao vođa albanske mafije u BiH, ali i kao jedan od najmoćnijih narko-barona na Balkanu. U okviru policijske akcije Lutka, koju su sproveli SIPA i policija Republike Srpske, u sredu je uhapšeno preko 25 osoba, od čega su neki njegovi najbliži saradnici. Oni su osumnjičeni za šest ubistava i pokušaja ubistava.
Koliko je Keljmendi bio opasan i koliku je opasnost predstavljao za region videlo se kada ga je predsednik SAD Barak Obama 1. juna ove godine stavio, uz još jednog meksičkog i avganistanskog narko-dilera, na "crnu listu", kao "značajnog trgovca narkoticima u inostranstvu".
- Prvi put smo posvetili veću pažnju Keljmendiju u drugoj polovini 1990-ih godina. Tada smo saznali da se bavi švercom i preprodajom nafte. Posle je krenuo u posao sa narkoticima, u čemu je uskoro postao jedan od glavnih igrača - sa druge strane saznaju "Vesti" u srpskoj policiji.
Novac koji je zaradio od heroina i kokaina znao je "pametno da uloži". Milo Đukanović, bivši crnogorski premijer i aktuelni predsednik vladajuće stranke DPS, priznao je u nedavnom intervjuu TV kući Al Džazira da je Naser Keljmendi kao etnički Albanac pomogao organizaciji crnogorskog referenduma o osamostaljenju. Đukanović je pohvalio Keljmendija rekavši da je to učinio "kao patriota" iako Keljmendi u tom trenutku nije imao crnogorsko državljanstvo, ali je očigledno bio blizak Đukanoviću.
Koliko je Keljmendi "mio" crnogorskim vlastima videlo se i maja ove godine, kada se nagodio sa crnogorskim tužilaštvom zbog gradnje hotela Kasa grande u Ulcinju bez građevinske dozvole. Nakon što je to priznao, "osuđen" je da plati 5.000 evra u humanitarne svrhe zbog gradnje velelepnog hotela vrednog nekoliko miliona evra.
Ovaj rođeni Pećanac, sa zakonom se sukobio vrlo rano. Prvi put je osuđen 1976. godine upravo u Peći. Tada je zbog pokušaja ubistva osuđen na 18 meseci zatvora.
Jedan od njegovih najbližih saradnika je Naser Orić, ratni komandant Srebrenice, koji je osumnjičen za ratne zločine nad Srbima.
Prema informacijama SIPA, on je povezan i sa Safetom - Sajom Kalićem iz Rožaja u Crnoj Gori, koji se takođe sumnjiči da je jedan od glavnih narko-dilera u regionu, ali i sa Muhamedom Ali Gašijem, još jednim Albancem koji živi u Sarajevu. Srpske bezbednosne službe imaju informacije koje Keljmendija povezuju sa mafijom u Peći, preko koje je ostvario saradnju sa Hašimom Tačijem i Ramušom Haradinajem.
Sarađivao sa "surčincima"
Među najbližim saradnicima ovog narko-bosa bilo je i nekoliko Srba. Novac zarađen od droge "prao" je u Crnoj Gori, ali i u Srbiji preko jednog bivšeg člana "surčinskog klana".
Prijatelj vlasnika "Dnevnog avaza"
Prema izveštajima koje je objavio Centar za istraživačko novinarstvo, Keljmendijev bliski poslovni saradnik je i Fahrudin Radončić, vlasnik bosanskog lista "Dnevni avaz". Prema podacima ovog centra, oni su razmenili nekoliko nekretnina u Zenici i Sarajevu, a Radončićevo preduzeće je od Keljmendija kupilo i blindirano vozilo.
Javio se iz Crne Gore
Midhat Kočo, Keljmendijev advokat, izjavio je crnogorskim medijima da se telefonom čuo sa svojim klijentom.
Bogatstvo od šverca droge
Baza Keljmendijeve grupe bio je hotel Kasa grande u sarajevskom naselju Ilidža. Prema Keljmendijevoj imovinskoj karti, koja je dostupna javnosti, on u Sarajevu poseduje tri kuće, dva stana i pomenuti hotel, a u Podgorici stan. U Ulcinju poseduje stan i stambene prostorije od 337 kvadratnih metara, stambenu zgradu od 1.600 kvadratnih metara i hotel na Velikoj plaži, koji se takođe zove Kasa grande.
|