Subota 08.09.2012.
23:04
B92

Nepismenom čoveku uskraćena prava

Foto: Ilustracija
 

Samo mali procenat radno sposobnih ima visoko obrazovanje, dok je statistički, daleko veći broj onih koji u svom obrazovanju, nažalost, nisu stekli ni diplomu o završenom osnovnom školovanju.

Milion i trista hiljada u Srbiji nije završilo osnovnu školu. Za milion i po to je jedino obrazovanje. Više od 50% stanovnika Srbije ima diplomu srednje škole, a 6.5 % visoko obrazovne ustanove.

I pored toga što je obavezna za sve, osnovnih osam razreda za mnoge se u Srbiji ne podrazumeva. Da li će dete pohađati školu odluka je pre svega roditelja.

"Jedna porodica koja nije dovoljno svesna važnosti obrazovanja koja dakle ni sam anioje obrazovana će dozvoliti da nejna deca ne budu pismena, prepustiće ih ulici i nekim poslovima koji su van države i sistema. A drugi uzrok bi bila i nebriga društva", kaže Jasmina Stanković, iz Foruma beogradskih osnovnih škola.

Nepismenom čoveku su uskraćena osnovna ljudska prava smatra sociolog Ratko Božović, i dodaje da slika pismenosti u Srbiji samo refleksija ulaganja u obrazovanje i kulturu.

"Čitavo ovo pitanje se postavlja kao pitanje individualne strategije i kolektivnih stremljenja društva. Sa nepismenima se ne može daleko stići, aono što ej to neko učnio da bude toliko nepismenih to je već priča koju ne možemo učiniti da nije bila već se ona dogodila. Mi sad živimo posledicu te nepismenosti i elementarne i funkcionalne", kaže Ratko Božović, sociolog.

Jedan od načina kako društvo može da poboljša statistiku i poveća broj pismenih, je da uvede osnovno-školsko obrazovanje za odrasle, ali takvo da bude prilagođeno njima. Takvi primeri u evropi već su dali rezultate, ali i kod nas.

"Ukoliko su nekih ranijih godina odrasli želeli da se doškoluju i da završe osnovno obrazovanje oni su radili po programu za decu. To je bio suštinski problem, dakle treba razviti program osnovnog obrazovanja, ali koji je prilagođen odraslima koji im nudi funkcionalna primenjiva znanja i koji im nudi neku stručne kvalifikacije", kaže Aleksandra Kokanović, projekat "Druga šansa".

Kroz jedini projekat te vrste u Srbiji je prošle godine više od 1500 odraslih steklo diplomu.

Da je nepismenost jedan od gorućih problema ne samo kod nas već i u svetu govore i podaci Ujedinjenih nacija. 775 miliona ljudi danas je u svetu ne ume da čita i piše, od toga su dve trećine žene, a najveći postototak ej u Africi i Aziji.

2024 © - Vesti online