Utorak 04.09.2012.
13:04
Z. Marjanović - Vesti

A kako mi da školujemo decu?

Slobodanka Lazović, majka dva đaka iz Gornjeg Milanovca
 

Slobodanka Lazović, majka dva đaka, inače prodavačica na Zelenoj pijaci u Gornjem Milanovcu, smatra da su pretnje štrajkom i ucene prosvetnih radnika odavno prešle granicu pristojnosti i prerasle u drskost.

Da niste malo prestrogi prema učiteljima i nastavnicima?
- Nisam, naprotiv, mislim da oni ucenjuju, i to već deset godina. To što oni rade svake godine na nekoliko dana uoči početka nastave ne može se nazvati drugačije od ucene. Uostalom, zbog čega nisu štrajkovali letos kada su gotovo dva meseca bili na odmoru i redovno primali plate.

Ipak, i prosvetni radnici imaju pravo na štrajk?
- Naravno, to je njihovo zakonsko pravo, to im niko ne osporava. Ali, postoji valjda i neki moral. Zar prosvetari ne vide kakva je situacija u zemlji, koliko je radnika bez posla, koliko ih je bukvalno na ulicama i koliko je među njima onih koji školuju decu? Zar ne razmišljaju o tome kako se dovijaju roditelji da pripreme i opreme decu za nastavu?
 

Drugi čekaju

Da ste vi ministar prosvete, šta biste uradili?
- Napravila bih dva spiska, jedan za one koji hoće da rade i poštuju to što imaju, i drugi za one koji neće da rade. Za njih bih pripremila rešenja o otkazu. U ovoj zemlji na posao čeka hiljade mladih profesora, neki od njih rade na pijacama. I sanjaju da dobiju posao u struci, da uđu u učionice.

Istina, u Srbiji danas svi teško žive!
- Da, nije lako ni prosvetnim radnicima, ali oni su, objektivno, u mnogo boljoj situaciji od drugih. Njihova plate su između 40.000 i 50.000 dinara, što je, posebno za one koji rade u unutrašnjosti, sasvim solidna zarada. Kao da mi ne znamo da oni rade jedva pet sati dnevno, zarade su im redovne i zagarantovane, uplaćuju im se doprinosi za socijalno i penzijsko osiguranje, prevoz...


Znači, nemaju razloga za proteste?
- Ne, pa oni godišnje imaju četiri ili pet raspusta, redovan godišnji odmor, dobiju regres, jubilarne nagrade... Mnogi drže vanredne časove kod kuće i na te honorare ne plaćaju porez. Da ne pominjem dnevnice za ekskurzije... Ne znam šta bi trebalo još da imaju da bi bili zadovoljni?


Kako se vi snalazite u ovoj krizi?
- Prosvetni radnici su svoje radno mesto dobili od države besplatno, a ja sam u svoje morala da uložim više od 15.000 evra. Kako i mnogi drugi koji svoj hleb zarađuju radeći i na plus 40 i na minus 30 stepeni, i za državni i za verski praznik.

2024 © - Vesti online