Utorak 04.09.2012.
05:22
Press

“Zapadni Nil“ odneo prvu žrtvu u Srbiji

Foto - arhiva: Prvi slučaj groznice Zapadnog Nila u Srbiji je potvrđen još 18. jula
 

- Žena je u veoma teškom stanju iz pančevačke bolnice prebačena na Infektivnu kliniku u Beogradu. Kada je prebacivana nije mogla ni da govori. Zasad nije poznato, ali se pretpostavlja da je ona bila hronični bolesnik, čiju je osnovnu bolest ugrozila groznica Zapadnog Nila - navodi izvor “Presa“.


Sve nadležne institucije u ponedeljak su i zvanično potvrdile da je “Zapadni Nil“ stigao i kod nas. Institut za javno zdravlje “Batut“, u koji se slivaju svi podaci, potvrdio je da je jedna osoba preminula.


U Institutu “Torlak“, koji dijagnostikuje virus iz krvi pacijenata, rekli su za “Pres“ da je prvi slučaj groznice Zapadnog Nila kod nas potvrđen još 18. jula, a da je od tada utvrđen kod ukupno 21 osobe.


Dr Jelena Obrenović, specijalista epidemiologije i šef Odeljenja za prevenciju i kontrolu zaraznih bolesti u “Batutu“, kaže da ta ustanova zasad ima podatke da je virus potvrđen kod šest pacijenata, od kojih je jedna osoba umrla. Ona je objasnila da se njihovi podaci razlikuju od “Torlakovih“ jer jednom nedeljno dobijaju rezultate analiza.
 

Put prenosa sa čoveka na čoveka

- putem transfuzije krvi
- transplantacijom organa
- transplacentarno sa majke na dete
- dojenjem

 

Faktori rizika

- dužina boravka u prirodi
- nekorišćenje sredstava protiv komaraca
- kuće sa vlažnim podrumima
- prisustvo komaraca u stanu
- zadržavanje vode u posudama za cveće

Jedan od 150 slučajeva

- Sve osobe su starosti od 52 do 82 godine i uglavnom su imale neuroinvazivni oblik bolesti, odnosno zapaljenje moždanih ovojnica - meningitis. Osim jedne osobe sa stalnim prebivalištem u Nemačkoj, ostali potvrđeni nisu dali podatke o eventualnom putovanju u inostranstvo u poslednje dve nedelje. Među pacijentima za koje se sumnja da imaju groznicu, a takvih je 12, ima onih koji su putovali u Grčku, Makedoniju i Crnu Goru - rekla je sagovornica “Presa“.


Dr Obrenović dodaje da se težak oblik bolesti razvija kod jednog na 150 inficiranih pacijenata:


- Pored groznice i glavobolje, u kliničkoj slici dolazi do pojave ukočenosti vrata, dezorijentacije, kome, tremora, konvulzija, mišićne slabosti i paralize... Ozbiljne neurološke manifestacije uključuju ataksiju, odnosno gubitak koordinacije mišićnih pokreta, zapaljenje kičmene moždine...


Različita klinička slika

Obrenovićeva kaže da je prisustvo virusa kod komaraca u našoj zemlji prvi put utvrđeno prošle godine, i to u Novom Sadu, zahvaljujući istraživanjima Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu.


Dr Svetlana Ilić, epidemiolog Instituta za javno zdravlje Vojvodine, kaže da je klinička slika obolelih sa teritorije Vojvodine bila različita:


- U većini slučajeva dominirali su povišena temperatura, glavobolja, bolovi u mišićima, zamor, pospanost, slabost u mišićima i ukočen vrat. Sve obolele osobe su lečene bolnički. Petoro obolelih je nakon lečenja ozdravilo, dok je jedna osoba preminula - kaže Ilićeva.

2024 © - Vesti online