Utorak 28.08.2012.
23:23
B92

Sve više abortusa adolescentkinja

Tinejdžerke nisu adekvatno edukovane, a veliki broj zrelih žena abortus smatra vidom kontracepcije, kažu stručnjaci.

Za samo godinu dana prekinuto između 40.000 i 80.000 trudnoća, dok je četiri do pet odsto pacijentkinja bilo starosti između 15 i 19 godina
 

Međutim, za lekare je velika enigma zbog čega veliki broj žena koji ne želi trudnoću ne koristi neke od kontraceptivnih metoda koje su dostupne, pri tom potpuno bezbedne, već radije sebe izlažu ozbiljnoj hirurškoj intervenciji. Većina devojaka u Srbiji prilikom prvog seksulanog odnosa ne koristi kontraceptiivna sredstva.

“Plaše se kontraceptivnih pilula, jer navodno mogu dobiti neko oboljenje, što je potpuno medicinski neopravdano, i tako češće ostaju u drugom stanju nego što mogu da se zaštite”, kaže Tomislav Stefanović, upravnik GAK KBC Zemun.

Cena abortusa

Abortus u državnim bolnicama u Beogradu košta od 11.000 do 15.000, a u privatnim više od 20.000 dinara. Iz godine u godinu broj abortusa je manji među zrelim ženama, ali razlog nažalost nije svest o očuvanju zdravlja, kažu stručnjaci, već starost nacije, naročito ženske populacije.

Smatra se da od 10 do 1.000 adolescentkinja ima iskustva sa abortusom, što znači da je to godišnje između pet i šest hiljada devojaka starosti od 15 do 19 godina.

“Žena koja ostane u drugom stanju, ako ikako postoji način da zadrži trudnoću - mi im to svi savetujemo, naročito ja koji se bavim sterilitetom. Za mene je trudnoća nešto čarobno, međutim dešava se da žene koje imaju dvoje dece, pa ne žele treće, prekidaju trudnoću, ali njih je sve manje. Ipak devojčice koje nisu rađale čine veći broj”, dodaje Stefanović.

Projekat "Daj šansu životu" omogućava trudnicama da bez nadoknade vide svoju bebu u 4D tehnologiji, što je 9.000 žena u proteklih osam godina i iskoristilo. Snimci se rade u desetoj nedelji trudnoće, što je ujedno i termin kada se još zakonski može uraditi kiretaža. Ova akcija navela je one žene koje su na pregled došle u dilemi da li da zadrže trudnoću da se odluče i rode dete.

Stručnjaci: Uvesti seksualno obrazovanje u srednje škole

“Zamislite kada bi ozbiljne kuće koje imaju 4D ultrazvuk svakoj ženi koja dođe na prekid besplatno pokazali kako izgleda to malo stvorenje. Šta mislite koliko bi njih prekinulo trudnoću? To je recimo, jedna priča koja bi mogla biti vrlo ozbiljna. Možda bi zagovornici i protivnici te priče rekli - ali, treba nam aparat, treba nam lekar....Dobro, ali koliko bi njih odustalo od kiretaže? Ne verujem da je ijednoj bolnici u interesu da zaradi od kiretaže. Ko god se bavi ozbiljno tim poslom on tako ne razmišlja”, smatra Ana Miholjčić, direktorka Opšte bolnice "Analife”.

2024 © - Vesti online