Nedelja 26.08.2012.
15:24 >> 16:12h
Politika

Srpski naučnik kandidat za Nobela za mir

Profesor dr Tomislav Prvulović

Profesor dr Tomislav Prvulović, rodom iz sela Jezero na obroncima Ozrena, do kojeg se "tri sata pešači", decenijama korača stopama čuvenog alzaško-nemačkog lekara, 1952. uvršćenog među slavodobitnike Nobelove nagrade za misionarski rad.

Čilog 76-godišnjaka, čvrstog stiska i vedrog duha, pre četiri godine u nadgornjavanju za najuglednije priznanje pretekao je tada tek izabrani predsednik SAD. U pismu koje je ubrzo srpsko-američkom naučniku stiglo iz Bele kuće, Barak Obama je, pored ostalog, napisao da mu je "milo što je jedan američki stručnjak bio na listi i da to podiže ugled zemlje".

Iako već dugo živi u gradu Vest Orindžu (Nju Džerzi), u kojem je svojevremeno radio slavni Nikola Tesla, nikada se nije odrekao srpskog pasoša. Nedavno su mu iz Predsednikove kancelarije telefonom poručili da će ga u novom nadmetanju za Nobelovu nagradu svim srcem podržati. Da li će taj svemoćni glas presuditi u oktobru prilikom odlučivanja u Oslu?

Biografija profesora Prvulovića, koji je kao i Tesla, u duši zauvek ostao Srbin, neverovatna je i dostojna filmskog scenarija. Tokom svoje karijere borbe za javno zdravlje, istraživanja bio-terorizma i tropskih bolesti bio je 15 puta ranjavan u nekoliko različitih ratova na afričkom kontinentu. Interesantno je i to da je odigrao ključnu ulogu u pregovorima između Etiopije i Somalije.

Kaže da je voleo da bude sa ljudima iz najsiromašnijih zemalja sveta gde im je svim srcem pomagao. "Pošaljite me tamo gde je problem, gde je akcija. Ne volim bla, bla, bla priče", opisao je svoj rad prof Prvulović.

U Kongu se sureo sa ebola virusom, a policiji je naredio da sve stavi u krantin, uključujući i njega. Postao je jedini profesor u SAD-u koji predaje bioterorizam, a napisao je i knjigu za Pentagon o ovoj temi, sa uputstvima kako preživeti u takvim okolnostima.

Profesor Prvulović se u Sjedinjenim državama trajno naselio tek polovinom osamdesetih godina prošlog veka. Do tada je sa Ujedinjenim nacijama 25 godina lutao afričkim kontinentom istražujući tropske bolesti. Interesantno, je da je u Jugoslaviju došao kada se pojavila variola vera 1972. godine. Ko je gledao istoimeni film Gorana Markovića seća se doktora sa maskom preko glave koji jedini ulazi i izlazi iz bolnice u karantinu. U stvarnosti taj čovek bio je profesor profesor Prvulović.

2024 © - Vesti online