Ponedeljak 20.08.2012.
17:35
Beta

Kineska trovačica osuđena na smrtnu kaznu

Foto: Ilustracija

Uslovne smrtne kazne obično se u Kini preinače na doživotnu kaznu zatvora, što znači da će, ukoliko se u zatvoru pokaže kao disciplinovana, Gu Kailaj izbeći smrtnu kaznu.

Advokat porodice Hejvud, He Zhengsheng je rekao da je na devet godina zatvora osuđen i Zhang Siaoun zbog saučesništva u ubistvu. On je takođe priznao ono što mu se stavlja na teret. Suprug Gu Kailaj, Bo Silaj, smenjen je u martu sa mesta šefa Komunističke partije za grad Čungking koji ima status pokrajine.

He Zhengsheng nije rekao da li će se Hejvudova porodica žaliti na presudu.

Analitičari veruju da je odluka da se supruga Bo Silaija osudi na nešto blažu kaznu, donesena kako se ne bi tumačilo da je ona žrtveni jarac zbog grešaka svog supruga.

London pozdravio suđenje, ali je protiv smrtne kazne

Velika Britanija pozdravila je odluku kineskog suda da kazni Gu Kailai koja je priznala da je cijanidom ubila britanskog biznismena Nejla Hejvuda, ali je ponovila svoj stav da smrtna kazna ne treba da bude primenjena.

"Pozdravljamo činjenicu da su kineske vlasti vodile istragu o smrti Nejla Hejvuda i da je suđeno onima za koje je utvrđeno da su za to odgovorni", navodi se u saopštenju britanske ambasade u Pekingu.

Ambasada podseća da je London u više navrata izrazio želju da se u tom procesu primene međunarodna pravila poštovanja ljudskih prava i naglašava da smrtna kazna ni u ovom slučaju ne treba da bude primenjena.

2024 © - Vesti online