Petak 17.08.2012.
01:11 >> 09:19h
Beta

UŽAS: Policija pobila rudare u Marikanu

Južnoafrička policija presudila rudarima po kratkom postupku
 

"Broj koji imamo za juče je 36 mrtvih", kazao je generalni sekretar sindikata rudara NUM Frans Baleni dok je ministarstvo policije je iznelo bilans od "više od 30 mrtvih",
prenose svetske agencije.

Policija je saopštila da će sprovesti istragu događaja u rudniku koji predstavljaju jedan od najkrvavijih sukoba u Južnoj Africi od okončanja ere aparthejda. Policajci su zapucali kada su štrajkači odbili da im predaju mačete, palice i drugo oružje i nagrnuli na njih.
 

Portparol policije Zveli Mnisi izjavio je da su i štrajkači pucali na policiju, oružjem koje su ukrali od pripadnika snaga reda.

"Ministarstvo (unutrašnjih poslova) smatra da je policija s obzirom na situaciju učinila najbolje moguće", navodi se u Mnisijevom saopštenju, i dodao da će Ministarstvo zatražiti istragu događaja u rudniku. On je kazao da ono što se danas dogodilo nedopustivo u jednoj demokratskoj zemlji, jer je, kako je rekao, pravo na okupljanje garantovano zakonom i ustavom.

Predsednik Južne Afrike Džejkon Zuma poručio je da je "šokiran besmislenim nasiljem".

Fotoreporter agencije Frans pres je video okrvavljena tela štrajkača odmah posle razmene vatre, ali nije mogao da kaže da li su ranjeni ili mrtvi. Ranije su mediji javili da je policija bacila suzavac i ispalila gumene metke na demonstrante.

Portparol jednog od dva sindikata rudara, Lesiba Sešoka je izjavio da je predsednik sindikata pokušao da ubedi rudare da obustave štrajk i vrate se na posao, ali su oni to odbili.

Zamenik direktora vlasnika rudnika, kompanije Lonmin, Barnard Mokvena naveo je da su događaji u rudniku bili deo "policijske operacije". U saopštenju pre sukoba u četvrtak, kompanija Lonmin navela je da će štrajkači dobiti otkaz ako se danas ne pojave na poslu.

Stotinak radnika rudnika u vlasništvu kompanije "Lonmin PLC" započeli su štrajk prošlog petka, od kada je poginulo 10 osoba. Oni su prekinuli posao zbog neisplaćenih plata, a situacija se pogoršala sukobom dva rudarska sindikata.

Pregovori koji su sa policijom počeli u sredu nisu dali rezultete. Radnici u rudniku platine imaju platu oko 4.000 randa (400 evra), a traže tri puta veću platu.

"Mi smo eksploatisani, ni vlada ni sindikati nisu došli da nam pomognu... Zahvaljujući našem radu preduzeća zarađuju novac, a nama skoro ništa ne plaćaju. Ne možemo da priuštimo dostojanstven život. Živimo kao životinje zbog mizernih plata", rekao je jedan od rudara.

"Lonmin" je treći po veličini prizvođač platine na svetu. Južna Afrika je u vrhu zemalja po prozivodnji uglja, platine i zlata.

2024 © - Vesti online