Danas 67. godina od napada na Hirošimu
Kod Spomenika miru u Hirošimi, na mestu iznad kojeg je u vazduhu eksplodirala bomba, u znak sećanja na žrtve okupili su se članovi Vlade, strani gosti, roditelji i prijatelji žrtava, i preživeli jednog od najgorih napada u istoriji čovečanstva.
Minutom ćutanja u osam časova i petnaest minuta po lokalnom vremenu (23.15 po GMT) obeležen je trenutak kada je američki bombarder "Enola Gej" bacio atomsku bombu "Litl boj" na Hirošimu, i taj grad pretvorio u nuklearni pakao, navodi agencija Frans pres.
U ceremoniji je učestvovalo više desetina hiljada ljudi, a još mnoge hiljade su bile na drugim manifestacijama, prigodnim koncertima, i debatama u Hirošimi.
Na jednom skupu učestvovalo je oko 700 ljudi koji su preživeli napad na Hirošimu, a uz njih i stanovnici evakuisani posle prošlogodišnje nuklearne katastrofe u centrali Fukušima.
Većina preživelih i danas se oštro protivi bilo kakvoj upotrebi nuklearnih resursa.
"Želimo da sarađujemo sa ljudima iz Fukušime. Treba da se ujedinimo da nuklearna energija više nikada ne bi ziazivala žrtve", rekao 70-godišnji Tošijuki Mimaki koji je bio u Hirošimi kada je taj grad napadnut.
U Japanu je jak pokret protiv upotrebe nuklearnih resursa koji je ojačao od juna kada je premijer Jošihiko Noda odlučio da se u pogon ponovo stave dva nuklaerna reaktora, a kao razloge naveo opasnost od nestašice struje.
"Pozivam Vladu da bez odlaganja počne da sprovodi politku koja za cilj ima zaštitu stanovnika", rekao je na ceremoniji gradonačelnik Hirošime Kazumi Matsiui.
U julu se na skupu u Tokiju u znak protesta protiv upotrebe atomske energije okupilo 170.000 ljudi.
Američki napad na Hirošimu izvršen je 6. avgusta 1945. godine, a tri dana kasnije bombardovan je i Nagasaki, gde je poginulo 70.000 ljudi. Šest dana kasnije, 15. avgusta 1945 godine. Japan je kapitulirao. Drugi svetski rat zvanično je završen 2. septembra 1945.