"Velika Albanija" na mala vrata
I na prvi pogled je jasno da se ovakvim savezom pod jednu kapu, bez obzira kako se ona krstila, okuplja najveći deo albanskog naroda na Balkanu i zato ne čudi što su reakcije, pre svega u Makedoniji, bile žestoke, dok su ga Crnogorci ignorisali, usredsređeni na pregovore koji im predstoje o članstvu sa EU.
Kukan: Nerealno
|
- To je pokušaj formiranja "velike Albanije". Ne vidim razlog da se stvara nova Jugoslavija ili "velika Albanija" koja je stvorena pod Hitlerom, a sa njegovim porazom je i propala - podseća istoričar Čedomir Antić.
Makedonski svetski kongres odmah je odbacio uniju u kojoj bi Makedonci, Crnogorci i Srbi bili manjina od 2,5 miliona ljudi, naspram 5,5 miliona Albanaca.
"Unija u kojoj dominira jedna etnička grupa ukazuje na to da je to zamena za "veliku Albaniju" i doživeće sudbinu bivše Jugoslavije, koja je bila zamena za "veliku Srbiju", saopštili su Makedonci.
Svesni kako će njihova ideja izgledati balkanskim narodima koji nisu Albanci, predlagači su u autorskom tekstu na portalu "EU observer" podvukli da je važno ubediti svetsku javnost da njihova ideja nije "neka vrsta velike Albanije na mala vrata". Iako tvrde da bi prioritet nove strukture bila trgovina i liberalizacija carina, te borba protiv kriminala, razvoj regiona, infrastrukture i finansijskog tržišta, Krasnići i Felinger kao razlog zašto baš ove zemlje udružuju navode to što imaju drugačiju istoriju i etničku mešavinu od BiH i Srbije na severu.
Marko Prelec iz Međunarodne krizne grupe smatra da je ideja zanimljiva ali da ima nekoliko prepreka, pre svega međusobno nepoverenje.
- Postoji tzv. optički problem da će to ličiti na mali korak prema "velikoj Albaniji", jer se radi o četiri države koje u sebi imaju veći ili manji procenat albanskog stanovništva - rekao je Prelec.
On je za "Dnevni avaz" pojasnio da se Srbija ne može uključiti u ovu grupaciju zbog spora sa Kosovom, kao ni BiH zbog problema u uspostavljanju spoljne politike. U prevodu - zbog Republike Srpske.
Makedonci ni da čuju
|