Diplomatija istim putem, različitim koracima
"Kada bi sa svakom novom vladom dolazilo do fundamentalnog zaokreta u spoljnoj politici, to bi dovelo do konfuzije ne samo u Srbiji nego i među partnerima iz inostranstva koji nas pomno promatraju. Imamo vrlo jasan temelj naše spoljne politike i tu nema nikakvih dilema i nedoumica", rekao je Mrkić u intervjuu za ''Novosti''.
On je kazao da su spoljnopolitički prioriteti Srbije poznati, a to su "očuvanje suverenosti i teritorijalnog integriteta, prikljucenje EU, razvijanje odnosa sa susedima, jačanje ekonomskih odnosa sa svim partnerima".
"Dakle, ići ćemo istim putem, samo možda različitim koracima", dodao je Mrkić.
Komentarišući mogućnost povlačenja međusobnih tužbi Srbije i Hrvatske za genocid, Mrkić je rekao da se u tom smislu "okolnosti slažu u pozitivnom smislu" i da na obe strane sazreva svest da treba raditi nešto što će "rasteretiti buduće naraštaje".
"Već sam razgovarao sa koleginicom Vesnom Pusić, uskoro ćemo se i sresti, i uveren sam da i oni žele razvoj normalnih donosa", rekao je Mrkić i dodao da Srbija i Hrvatska treba da se "bez privlačenja reflektora" dogovore o onome što je od zajedničkog interesa dve zemlje.
On je naglasio da Evropska unija ne traži od Srbije priznavanje Kosova i dodao da spoljnopolitičko delovane mora da bude usmereno ka očuvanju teritorijalnog integriteta, uz poštovanje Ustava, kako bi bilo sprečeno da "secesija dobije dublji koren".
"Istovremeno, posvetićemo se svim neophodnim reformama i modernizaciji Srbije, kako bismo ispunili sve kriterijume za priključenje evropskoj porodici", kazao je šef srpske diplomatije.
On je naveo da će, čim se uobliči strategija uključivanja UN u pregovore o Kosovu, Srbija učiniti sve što je do nje da se to i ostvari.
"Da li će se ići na podnošenje nove rezolucije ili da lično generalni sekretar Ban Ki Mun odredi svog predstavnika, u ovom trenutku je rano govoriti", rekao je Mrkić.