Sreda 01.08.2012.
13:07
J. Arsenović - Vesti

Tadićevi ambasadori pakuju kofere

 

Opoziv bi mogao da usledi i Ani Hrustanović, koja predstavlja Srbiju u Italiji, važnom spoljnopolitičkom i trgovinskom partneru, a koja je zasela u ambasadorsku fotelju prošlog leta i to kao - trudnica. Ista sudbina mogla bi da zadesi i njenu svekrvu Radmilu Hrustanović, funkcionerku DS-a koja je od maja 2011. šef srpske misije u Slovačkoj. Javnost ne bi mnogo žalila ni za ambasadorkom pri Unesku, Zoricom Tomić koja se godinama baškari u preskupoj rezidenciji u Parizu, ne obazirući se na kritike javnosti.

Možda ostanu...


Ivo Visković, ambasador u Nemačkoj, ima još godinu dana mandata koji bi i mogao da odsluži do kraja, s obzirom na to da je nestranačka ličnost odmerenog stava. Sadašnji ambasador u Francuskoj Dušan Bataković bio je svojevremeno savetnik Borisu Tadiću, ali je poznato da se on nije slagao u svim segmentima sa spoljnom politikom Tadićevog okruženja, pa bi takođe mogao da izgura pun mandat. Imajući u vidu da joj je vladajuća koalicija navodno nudila mesto šefa diplomatije, Roksanda Ninčić, šef srpske misije pri EU, može da računa da će ostati na ovoj poziciji.


Nije praksa al' je primer


U službi za informisanje MSP-a tvrde da nikad nije bila praksa da sa novom vlašću sledi i smena ambasadora, ali primer Jelice Kurjak svedoči drugačije. Ona je imenovana za ambasadora Srbije u Ruskoj federaciji novembra 2008. godine, ubrzo nakon što je formirana vlada Mirka Cvetkovića, iako je njen prethodnik karijerni diplomata Stanimir Vukićević proveo na toj funkciji tek godinu i po dana.

Ovo su samo neki od primera koji svedoče da se u srpskoj diplomatiji ambasadorska mesta dele uglavnom po stranačkoj pripadnosti i zahvaljujući privatnim poznanstvima, a ponekad i kao način da se uklone ličnosti poput Milana St. Protića, vlasnika brojnih partijskih knjižica koji krajem ove godine okončava četvorogodišnji ambasadorski mandat u Švajcarskoj, nakon što se propisno obrukao u Vašingtonu odakle je povučen posle samo šest meseci ambasadorovanja.


Bivši šef jugoslovenske diplomatije Vladislav Jovanović kaže da u zemljama sa stabilnom demokratijom ambasadori ne pakuju kofere odmah nakon što se izabere nova izvršna vlast, sa izuzetkom SAD u kojima sa dolaskom nove administracije dolazi do frontalne smene diplomatskih predstavnika.


- Pretpostavljam da će nova Vlada Srbije na ključnim mestima postaviti ljude od svog neposrednog poverenja, pogotovu u važnim političkim centrima poput Vašingtona, Moskve, Berlina. Mi smo, nažalost, od 2000. napustili profesionalni pristup u izboru ambasadora, ali sadašnje vlasti imaju šansu da ponovo profesionalizuju diplomatiju imenovanjem karijernih diplomata za ambasadore - kaže za "Vesti" Jovanović.


U Ministarstvu spoljnih poslova "Vestima" je sugerisano da se u odgovoru na pitanje da li uskoro slede smene pojedinih ambasadora pozovu na prvi intervju ministar Ivan Mrkić, a kada je poručio da "neće biti zaokreta u spoljnoj politici", ali i da je "sasvim sigurno da će biti nekih nijansiranih modifikacija zbog činjenice da imamo novog predsednika Republike, nov parlament i novu Vladu".  

2025 © - Vesti online