Sreda 01.08.2012.
00:39
Večernje novosti

Hrvatska i BiH: Zaoštravanje odnosa zbog Pelješkog mosta

Rahmetli Alija Izetbegović i pokojni Franjo Tuđman potpisali sporazum koji niko se baš i ne poštuje
 

Naime, taj sporazum iz 1999. dvojice predsednika koji su davno umrli predviđa da Hrvatska ustupi BiH vrh poluostrva Klek i dva mala ostrva u Malostonskom zalivu, Veliki i Mali Školj. Ta ostrva oduvek su pripadala Hrvatskoj, osim u vreme otomanske imperije i većina političkih stranaka smatra da je reč o mogućoj veleizdaji i predaji hrvatske teritorije komšijama.
 

Dodik: Rešiti i granicu na Uni

 

Predsednik RS Milorad Dodik rekao je da Srpska nema ništa protiv zahteva Hrvatske da u području Neuma spoji svoju teritoriju, te da očekuje da će biti dogovoreno da sredinom reke Une bude uspostavljena međunarodna granica Hrvatske i BiH, odnosno RS. ”Cenimo da ćemo, što se tiče našeg dela, stvar završiti”, rekao je Dodik u Beogradu posle sastanka sa patrijarhom srpskim Irinejem.

Sa davno postignutim dogovorom, koji bi ubrzao i pristanak vlade u Sarajevu da Hrvatska počne s izgradnjom Pelješkog mosta, sada se ne slaže ni HDZ, iako je za vreme mandata hadezeove vlade bila inicijativa da se postigne dogovor o granici. Odluku o ratifikaciji sporazuma o granici donesi Sabor dvotrećinskom većinom, ali to je gotovo nemoguće. Tvrdi se da je Franjo Tuđman postigao dogovor s Izetbegovićem kada je bio teško bolestan, sa metastazama na mozgu i da je reč o prevari.


Nova hrvatska vlast, pritisnuta sve većim bilateralnim problemima sa Slovenijom, ne želi da se spor oko granice sa BiH preuveličava, pa premijer Zoran Milanović kaže da je reč o ”nekoliko kamena u moru”. I šef hrvatske diplomatije Vesna Pusić smatra da se do sporazuma može doći a da se Hrvatska odrekne dela teritorija. S druge strane svi hrvatski stručnjaci za granična pitanja kažu da nema nikakve logike deo hrvatske teritorije, pa makar je reč o dva mala ostrva, prepuštati u ime neke trgovine susednim zemljama.


U zvaničnom Zagrebu su začuđeni oštrom retorikom iz BiH, sa kojom Hrvatska ima veoma dobre ekonomske odnose. Dođe li do zaoštravanja trgovina bi mogla biti smanjena, što bi Hrvatskoj donelo velike probleme. Zato hrvatska diplomatija nastoji da se nađe mirno rešenje, ali je nerealno da će stari sporazum rešiti granične sporove dve države. BiH je u nekoliko navrata najavljivala protivljenje izgradnji pelješkog mosta, ako se ne reši granično pitanje.

2024 © - Vesti online