Albanski kafić u srpskoj ambulanti
Stari i bolesni građani neće imati gde da potraže pomoć, jer im alternativu niko ne nudi. A sve da bi se taj prostor koji se nalazi na atraktivnoj lokaciji u centru Prištine i vrata do vrata sa policijskom stanicom pretvorio u kafić.
- Od kosovske policije nam je stigao nalog da se iselimo 26. jula, ili će nam promeniti bravu. Međutim, tog dana se pojavilo mnogo novinara, došli su iz Kfora i Oebsa, da bi na kraju Bajram Redžepi rekao da možemo da ostanemo do srede. Niko nema na papiru da je vlasnik, i nije reč o tome da mi ugrožavamo nečija vlasnička prava.
Obavešteno i Ministarstvo zdravlja
|
Verovatnije je da nekome smeta srpske ambulanta, jednio mesto u Prištini gde Srbi dolaze po medicinsku pomoć, gde im stižu srpske novine, gde se informišu... Radi se o ljudima starima od 65 do 80 godina koji su u najvećem broju i ostali da žive u Prištini, kaže lekarka Slavica Čanković, specijalista opšte prakse.
U ambulanti kojoj je i telefon isključen, za poslednjih 15 dana pomoć je zatražilo 90 pacijenata. Prilično ih je potresla vest o iseljenju ambulante.
- Osećaju se kao da će biti potop sveta, jer ova ordinacija za njih ima višestruki značaj. Svako svoje ognjište brani, ali ako nas sutra isteraju obećala sam da ću odlaziti po kućama, mada ni sama ne znam kako ću to da izvedem, jer nemam sanitet sa kojim bih putovala. Od marta, kada je sve počelo, svi ih zdušno molimo da nas ostave na miru, a oni nas teraju. Ni neki alternativni prostor nam nisu ponudili. Zaista, kao zdravstveni radnik ne mogu da verujem da neko misli da u 21. veku ljudima nije potrebna pomoć lekara, i da želi da je nekome uskrati, smatra dr Slavica Čanković.