Ponedeljak 25.01.2010.
21:34
RTS, Vestionline

Toplane ponovo bez energenata

Do najugroženijih toplana mazut, koji će morati da se vrati, je stigao robnih rezervi, a ima ga za dve nedelje grejanja.


Zajačarska toplana traži od Beogradskih elektrana pozajmicu, a kako su svi rokovi za stari dug istekli, NIS je pojedinim toplanama zaustavio dalje isporuke. Udruženje toplana zvanično se obratilo NIS-u za pomoć.
 

"Zbog velikih potraživanja dugova za grejanje i nemogućnosti toplana da svoje obaveze servisiraju na vreme, Udruženje toplana se obratilo NIS-u sa zahtevom da se do kraja grejne sezone Toplanama omogući normalna isporuka mazuta", rekao je direktor Udruženja toplana Srbije Milovan Lečić.


Udruženje toplana predlaže da se postojeći dugovi, koji se kreću na nivou milijarde dinara, rešavaju pojedinačno sa toplanama, a da se grejanje do 15. aprila završi na najbolji način.


U NIS-u podsećaju da su već odlagali plaćanja i da su isporučili dogovorene količine mazuta. Kako RTS nezvanično saznaje, NIS je voljan da prihvati još jedan reprogram starog duga do kraja grejne sezone, a nove isporuke mazuta proda toplanama po nešto nižim cenama. Većina toplana već poskupljuje grejanje za šest odsto koliko je država odobrila u ovoj godini.


"Jedini razlog traženja povećanja cena grejanja je povećanja cene mazuta. To je dodatni trošak za toplanu od 40 miliona dinara. Ukoliko ne povećamo cene grejanja možemo dovesti u pitanje ovu grejnu sezonu. Otežavajuća okolnost su veliki dugovi građana koji u ovom trenutku iznose 50 miliona dinara", rekao je direktor valjevske toplane Dragan Despotović.


Skupština grada Beograda, kao osnivač Beogradskih elektrana, predlaže da cene grejanja prate cene gasa. Ističu da je taj energent samo od početka grejne sezone poskupeo 20 odsto.


Goran Aleksić, član gradskog veća Skupštine Beograda kaže da „ako gas na tržištu raste, onda i cena grejanja mora da ide gore srazmerno, a ako gas krene da opada onda svakog meseca možemo da obaramo cene, što nije nikakav problem“.


U EPS-u upozoravaju da je visoka cena gasa razlog što su mnoga domaćistva, posebno u Vojvodini, prešla na grejanje na struju.

2024 © - Vesti online