Hoće li Tesla postati svetac?
Predlog je početkom juna upućen patrijarhu Irineju (Gavriloviću) i Svetom arhijerejskom sinodu SPC. U Crkvi pak podsećaju da kanonizaciji prethodi ispunjenje molitvi verujućeg naroda (za ozdravljenje na primer) nad večnim počivalištem kandidata za sveca, kao i da njegov svetiteljski kult zaživi među pravoslavnim hrišćanima - Srbima.
Neophodno je takođe da kandidat istinski bude duboko verujući čovek tokom ovozemaljskog života ili da je kao takav postradao za veru i narod.
- Uz sve poštovanje Nikole Tesle kao jednog od najvećih umova sveta, nema šanse da on bude upisan u diptih svetih samo na osnovu inicijative, bez obzira na to koliko potpisnika ima taj ili bilo koji drugi predlog. Kad se već govori o Tesli, neophodno je pre svega njegov zemni prah dostojno sahraniti, a potom i konačno razjasniti razne kontroverze koje postoje oko Teslinih stavova u vezi sa Bogom i verom - izjavio je za "Vesti" episkop kanadski Georgije (Đokić).
Ovaj vladika je još 2006. godine na Svetom arhijerejskom saboru SPC prvi pokrenuo inicijativu da se urna sa zemnim prahom Nikole Tesle, koja se nalazi u Teslinom muzeju u Beogradu, pohrani u portu Spomen-hrama "Svetog Save" na beogradskom Vračaru i da se nad njom Tesli podigne veličanstven spomenik, poput monumenta Svetog Save ili Vožda Karađorđa, koji već postoje u blizini tog hrama. Episkopski sabor je inicijativu vladike Georgija podržao i uputio predlog nadležnim vlastima Beograda, ali su gradski oci to odbili.
Inicijatori iz Filadelfije obrazlažu da je obožavanje Nikole Tesle podignuto u nebeske visine i da zato njegovi mladi obožavaoci širom sveta predlažu da on bude proglašen za sveca. Navode i da je predlog potpisalo "nekoliko stotina teslijanaca", kao i da je podrška ideji "stigla iz Brazila, iz Holandije, iz Australije, Kanade, Novog Zelanda, Austrije, Francuske, SAD i Srbije".
Dete crkve i božji sluga
Procedura
|